Aktualności

2015.12.16

Radom gości wystawę „80 lat SKO”

Mobilna wystawa podsumowująca 80-lecie Szkolnych Kas Oszczędności dotarła do Radomia. Dla zwiedzających dostępna jest od 15 do 29 grudnia br. w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego przy ul. Jacka Malczewskiego 24 (od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-18.00).

Wśród eksponatów znalazły się unikatowe zdjęcia, plakaty i dokumenty oraz pamietające poprzednie stulecie gadżety. Każdy z nich ma swoją wyjątkową historię. Można zobaczyć m.in. wydawany od lat 50. periodyk „Wiadomości SKO”, do którego wiersze o oszczędzaniu pisał np. Jan Brzechwa czy plakaty anonsujące konkursy SKO, tworzone przez najwybitniejszych polskich rysowników i grafików. Autorem jednego z nich jest Tomasz Lew Leśniak, twórca kultowej postaci Jeża Jerzego. Całość ekspozycji wzbogaca stół multimedialny z ekranem dotykowym – z zabawami i materiałami interaktywnymi.

SKO PKO Banku Polskiego doceniane są nie tylko przez ekspertów, liderów opinii, ale również przez samych nauczycieli, czego wyrazem są przyznawane nagrody:

  • W październiku 2015 r. obchody jubileuszu 80 lat SKO prowadzonego przez PKO Bank Polski oraz towarzysząca temu wystawa, zostały jednomyślnie uznane „Inicjatywą Edukacyjną Roku”. Nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie odebrał Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i redakcję „Głosu Nauczycielskiego” uroczystej gali konkursu „Nauczyciel Roku”.
  • W grudniu 2015 r. PKO Bank Polski znalazł się w gronie wyróżnionych przez kapitułę konkursu „Ludzie i Instytucje Rynku Finansowego 2015” za edukację finansową najmłodszych oraz prowadzenie SKO wśród dzieci i młodzieży. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie CFA Society Poland oraz Gazeta Giełdy „Parkiet”.

SKO w liczbach:

  • 80 – tyle lat mają Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego
  • około 4,6 tys., czyli co 3 szkoła w Polsce uczestniczy w programie SKO
  • ponad 157 tys. dzieci ma konto w nowym internetowym SKO
  • ponad 580 szkół prowadzi blog na platformie SzkolneBlogi.pl
  • ponad 74 tys. fanów ma Szkoła Oszczędzania na portalu nk.pl
  • 371 zł to średnia kwota zgromadzona na internetowym koncie ucznia
  • 52 proc. dziewczynek i 48 proc. chłopców w wieku 5-13 lat oszczędza w SKO

 Elektroniczna wersja wystawy dostępna jest pod adresem: http://www.pkobp.pl/80-lat-sko/