Dziennik Ekonomiczny

2017.08.11

Co z tą inflacją?

Dziś w centrum uwagi:

Dane o inflacji CPI z USA za lipiec nabierają szczególnego znaczenia dla oceny perspektyw polityki Fed po publikacji kilku niższych od prognoz wskaźników inflacyjnych (wczoraj PPI za lipiec z USA, a przedwczoraj PPI za lipiec z Chin). Rynek oczekuje odbicia inflacji bazowej w lipcu (konsensus: 1,8% r/r vs 1,7% r/r w czerwcu), co złagodziłoby ostatnie obawy FOMC o siłę procesów inflacyjnych i potwierdziło, że nadal możliwa jest podwyżka stóp Fed w grudniu (prawdopodobieństwo wcześniejszego ruchu stało się znikome).

Ostateczne krajowe dane o inflacji CPI za lipiec potwierdzą wg nas wstępny wynik (1,7% r/r vs. 1,5% r/r w czerwcu), przy wzroście zarówno dynamiki cen żywności (głównie nabiał), jak i inflacji bazowej (leki i usługi).

Silny światowy popyt wspiera wyniki krajowych eksporterów, ale negatywne efekty kalendarzowe przełożą się na przejściowe wyhamowanie dynamiki polskiego eksportu w czerwcu. Opublikowane we wtorek dane dla Niemiec wskazują na ryzyko w dół dla prognoz eksportu (PKO: 7,3% r/r, konsensus: 9,1% r/r). Mniejsza nadwyżka handlowa przełoży się na pogłębienie deficytu na całym rachunku obrotów bieżących do -0,6% PKB z -0,4% PKB w maju.

Przegląd wydarzeń:

Brytyjska produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 0,3% r/r (vs -0,2% r/r w maju, konsensus -0,2% r/r), głównie za sprawą przetwórstwa przemysłowego, którego dobry wynik wynikał jednak z niskiej bazy w ubiegłym roku (od początku roku nie było ani jednego miesięcznego wzrostu). Pozytywna niespodzianka wynikała również z wysokiego wzrostu produkcji w górnictwie, na co z kolei miał wpływ wzrost produkcji ropy i gazu na skutek braku prac naprawczych i związanych z tym przestojów modernizacyjnych (tradycyjnie przypadających na czerwiec). Prace te będą musiały zostać wykonane w dalszej części roku, co oznacza, że „pozytywny szok” z tego tytułu odwróci się w kolejnych miesiącach. W dalszej części roku brytyjska produkcja powinna być jednak wspierana przez rosnące zamówienia zagraniczne, chociaż spadek siły nabywczej konsumentów sugeruje, że osłabienie kursu walutowego i wzrost popytu zewnętrznego nie przyspieszą brytyjskiego wzrostu powyżej 0,3% k/k z 2q17, tym samym wspierając „gołębią” frakcję w BoE.

Inflacja PPI w USA za lipiec spadła do 1,9% r/r z 2,0% r/r w czerwcu (konsensus: 2,2% r/r) , do czego przyczynił się przede wszystkim pierwszy od 5 miesięcy spadek (m/m) kosztu usług. Dane wskazują, że presja inflacyjna w USA pozostaje słaba, co wspiera „gołębich” członków FOMC.

Więcej w załączonym poniżej pliku.