Dziennik Ekonomiczny

2017.08.04

Stopy rosną i będą rosły dalej

Dziś w centrum uwagi:

Dane o zamówieniach przemysłowych w Niemczech za czerwiec powinny wskazać na utrzymanie trendu wzrostowego. Po dwóch miesiącach spadku zamówień krajowych ich wyniki będą istotną wskazówką co do siły popytu wewnętrznego w Niemczech.

Mimo że raport ADP za lipiec schłodził nieco oczekiwania co do dzisiejszych danych o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym w USA (NFP), oba indeksy ISM (wczoraj dla usług i we wtorek dla przemysłu) sugerują kontynuację solidnego wzrostu zatrudnienia. Odczyt zbliżony do oczekiwań (konsensus: 183 tys.) utrzymałby możliwość podwyżki stóp Fed w tym roku. Dla banku centralnego istotne będą też dane o dynamice wynagrodzeń, której trwałe przyspieszenie wspierałoby oczekiwania na stopniowy wzrost inflacji.

Przegląd wydarzeń:

Czeski bank centralny (CNB) podwyższył wczoraj stopy procentowe, stając się prekursorem normalizacji polityki pieniężnej w naszym regionie. CNB wskazuje, że dokonana podwyżka jest początkiem cyklu stopniowej normalizacji polityki pieniężnej, a istotną determinantą dalszych ruchów pozostanie obok wskaźników makroekonomicznych kształtowanie się kursu walutowego.

Bank Anglii zadecydował o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie (główna: 0,25%). Bank wskazał jednak, że zacieśnienie polityki pieniężnej (nawet silniejsze niż oczekuje rynek) może być konieczne by zapewnić trwały powrót inflacji do celu.

Zgodnie ze wstępnymi danymi, zamówienia w amerykańskim przemyśle odnotowały silne odbicie w czerwcu (3,0% m/m sa vs-0,3% m/m sa w maju, po rewizji z -0,8% m/m), którego głównym motorem były zamówienia w lotnictwie cywilnym (131,1% m/m sa). Odczyt sugeruje, że wstępne dane o amerykańskich inwestycjach w 2q17 nie powinny ulec istotnej korekcie.

Dynamika indeksu cen żywności FAO wzrosła w lipcu do 10,2% r/r z 6,9% r/r w czerwcu, po pięciu miesiącach spadków, wspierana przez odbicie dynamiki cen zbóż przy bardzo silnych wzrostach cen nabiału. Dynamika skorygowana o umacniający się kurs PLN kontynuowała spadek, do 1,5% r/r z 3,3% r/r w czerwcu.

Więcej informacji w załączonym poniżej pliku.