Komentarz rynkowy

2018.07.12

Nie ustępuje presja na utrzymanie się rentowności obligacji na niższych poziomach

Stanowisko RPP ogranicza presję na wzrost rentowności krótkoterminowych obligacji. Rynki znów pod wpływem risk-off. Kurs EURPLN wzrósł powyżej 4,345 przy EURUSD schodzącym poniżej 1,17.

Rynek walutowy i stopy procentowej

Podczas środowej sesji kurs EURPLN wzrósł powyżej 4,345 przy EURUSD schodzącym poniżej  1,17. Choć RPP kończyła wczoraj dwudniowe posiedzenie, to nie jej decyzja, a raczej eskalacja napięcia na linii USA-Chiny najbardziej przyciągała uwagę inwestorów.

Waszyngton idzie bowiem na pełną wojnę handlową z Pekinem, zapowiadając nałożenie ceł na kolejne chińskie produkty, tym razem o wartości 200 mld dolarów. Chiny nie zamierzają ulegać presji i zaznaczając, że działania USA są irracjonalne i niedopuszczalne w świetle zasad WTO i już wskazały na możliwe działania odwetowe. Zapowiada się więc powrót klimatu risk-off na rynki finansowe, który nie będzie sprzyjał walutom EM, w tym złotemu. Na razie jednak uwaga inwestorów skupiała się głównie na chińskim juanie i walutach tych krajów, które mogą najsilniej ucierpieć na skutek zaostrzenia napięć handlowych z USA, czyli krajach Azji i blisko powiązanej z nimi gospodarczo Australii. Ostatnie dane ze strefy euro pokazywały w większości solidne odczyty, co lekko zmniejszyło obawy o kondycję gospodarki wspólnoty. Do tego EBC zaczyna głośno zastanawiać się na terminem pierwszej podwyżki stóp, co wspiera nastoje względem euro.  Niemniej nadal nie ma zgodności co do daty (sugestie wskazują zarówno na lipiec jak i październik).

Na rynku stopy procentowej wciąż obserwowana jest presja na utrzymanie się rentowności obligacji na niższych poziomach, na co największy wpływ mają podobnie jak dla rynku walutowego tematy związane z napięciami handlowymi. Polska krzywa dochodowości w dużym stopniu podążała za wydarzeniami zagranicznymi, a dodatkowo presja na przesunięcie się krzywej w górę jest ograniczana przez czynniki lokalne. RPP zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy procentowe bez zmian (stopa referencyjna na poziomie 1,50%) a przedstawione podczas konferencji prasowej stanowisko wskazywało na gołębie nastawienie, gdzie prezes NBP A. Glapiński zakłada możliwość utrzymania kosztu pieniądza bez zmian nawet do końca 2020 roku. Ponadto w lipcowej projekcji obniżono prognozę inflacji w 2018 roku przy jednoczesnym podwyższeniu założeń dla PKB. Stanowisko Rady przyczynia się do zakotwiczenia rentowności krótkoterminowych papierów w pobliżu stopy referencyjnej NBP. Oprócz posiedzenia RPP potencjał do wzrostu rentowności polskich skarbowych papierów wartościowych będzie ograniczała sytuacja na rynku pierwotnym, gdzie podaż na czwartkowym przetargu zamiany Ministerstwo Finansów powinna wynieść około 5mld PLN.

W czwartek w centrum zainteresowania rynków znajdą się dane inflacyjne, gdzie poznamy czerwcowy odczyt z USA oraz finalne dane z Niemiec. Ponadto w strefie euro opublikowane zostaną wyniki dla produkcji przemysłowej w maju. Nadal z uwagą śledzone będą też kwestie związane z wojną handlową.

Wykres dnia: W lipcu stopy NBP bez zmian, a w projekcji niższa inflacja i wyższy PKB na 2018 rok. Brak presji cenowej pomimo solidengo rynku pracy to główny powód gołębiego nastawienia Rady do polityki monetarnej.

 

Źródło: Thomson Reuters

Autorzy: Joanna Bachert, Arkadiusz Trzciołek