2019-01-21

We wtorek 15 stycznia 2019 r. Brytyjska Izba Gmin odrzuciła plan wyjścia z UE, zaproponowany przez rząd Theresy May. Wynik ten wywarł duży wpływ na polskich przedsiębiorców, którzy wykazują wzmożone zainteresowanie założeniem firmy w Wielkiej Brytanii właśnie teraz. 


Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ponad 5700 polskich firm eksportuje towary do Wielkiej Brytanii i w związku z tym warunki wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty będą mieć dla nich ogromne znaczenie. Brexit może jednak w praktyce dotknąć znacznie więcej przedsiębiorców, ponieważ wiele polskich firm to podwykonawcy obsługujący rynek brytyjski. Ponadto jest też duża grupa przedsiębiorstwi mportujących towary i usługi z Wielkiej Brytanii. Skutki Brexitu odczuje również polska branża e-commerce - dla tych firm brytyjski rynek jest niezwykle cenny. Twardy Brexit może skutkować utrudnionym przepływem towarów, co dla tej branży stanowi wyzwanie.

Nie dziwi zatem fakt wzmożonego zainteresowania rejestracją firmy w Wielkiej Brytanii, która, jest najczęściej wybieranym krajem przez polskich przedsiębiorców rejestrujących firmę za granicą. Według danych polskiego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - Polacy założyli w Wielkiej Brytanii ponad 60 tys. firm i liczba ta stale rośnie.

Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii nie jest skomplikowane, przedsiębiorca prowadzący firmę w Anglii może w pełni skupić się na rozwoju własnego biznesu, bez konieczności angażowania znacznych środków i czasu na żmudne czynności administracyjne i ciągłe śledzenie zmian prawnych. Brytyjski rząd po Brexicie zamierza przyciągnąć do Wielkiej Brytanii kolejnych przedsiębiorców. Niższa biurokracja, prostsze przepisy oraz niższe podatki - na tych fundamentach brytyjski rząd zamierza budować sukces ekonomiczny kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. To świetny prognostyk także dla wielu polskich firm prowadzących działalność w Wielkiej Brytanii.