2020-05-19

Niemiecki instytut Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung w Mannhe podał, że wskaźnik nastroju ekonomicznego w Niemczech ZEW osiągnął w maju wartość 51,0 punktów, natomiast indeks bieżących warunków gospodarczych wyniósł -93,5 pkt.

W połowie marca odczyt nastroju ekonomicznego ZEW wynosił -49,5 punktów. W zeszłym miesiącu doszło jednak już do znaczącej poprawy, ponieważ opublikowana wartość wyniosła 28,2 punktów. Znacznie gorzej prezentuje się indeks ZEW bieżących warunków gospodarczych. Ostatni odczyt wyniósł -91,5 punktów, a bieżący był o 2,0 pkt niższy.

Indeks ZEW jest wskaźnikiem, który obrazuje nastroje i opinie dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech. Wartość wskaźnika ustalana jest na podstawie ankiety przeprowadzanej wśród analityków oraz specjalistów z dziedziny finansów, którzy przedstawiają swoją opinię, jak będzie się kształtowała się w średnim terminie przyszła sytuacja koniunkturalna w biznesie oraz na rynkach finansowych. Wynik stanowi różnicę pomiędzy opiniami pozytywnymi i negatywnymi. Horyzont czasowy w jakim ankietowani oceniają stan gospodarki to 6 miesięcy.