2015-02-25

Nasz Bank po raz drugi zdobył tytuł Bohatera HR. W tegorocznym konkursie Bank zwyciężył w kategorii Największy Sukces HR roku. Jury doceniło sposób przeprowadzenia fuzji PKO Banku Polskiego z Nordea Bank Polska.

Połączenie, które nastąpiło 31 października ub. roku poprzedziły wielomiesięczne przygotowania, które umożliwiły sprawną integrację pracowników, zespołów i kultur organizacyjnych obu banków. Powstała nowa struktura organizacyjna nastawiona na najlepsze wykorzystanie kompetencji i doświadczeń zespołów obu instytucji. W momencie fuzji prawnej wszyscy pracownicy zostali objęci regulacjami wewnętrznymi obowiązującymi w PKO Banku Polskim, w tym układem zbiorowym pracy. Łącznie Grupa Kapitałowa Banku powiększyła się o 2 tys. pracowników, a zatrudnienie wzrosło do 29 tys. osób.

Działania HR PKO Banku Polskiego nagrodzone

W konkursie nagradzającym najlepsze praktyki, innowacyjnie zaprojektowane i doskonale wdrożone strategie HR, doceniony został sposób realizacji fuzji – jednego z największych tego typu przedsięwzięć na polskim rynku - pod względem zarządzania zasobami ludzkimi.

- Cieszy nas, że zewnętrzni eksperci doceniają nasze inicjatywy na rzecz integracji pracowników, budowy wspólnej kultury organizacyjnej oraz stworzenia spójnych warunków pracy w nowopowstałej organizacji. Nagroda w tym w konkursie jest informacją zarówno dla pracowników, jaki i biznesu, że PKO Bank Polski realizuje najlepsze praktyki HRowe – mówi Artur Miernik, dyrektor Pionu Zarządzania Personelem w PKO Banku Polskim.

Konkurs Bohaterowie HR organizuje  HRstandard - Portal branży HR. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach. Zwycięzców wyłania Jury składające się z ekspertów i praktyków HR. W ubiegłym roku dyrektor Artur Miernik został laureatem konkursu w kategorii Szef HR.

PKO Bank Polski jest jednym z największych pracodawców w kraju. Ma ambicje zapewniać pracownikom wyjątkowe warunki rozwoju zawodowego. Najbardziej utalentowanym umożliwia faktyczny wpływ na kształt organizacji – kreowanie zmian, realizację własnych pomysłów, aktywne uczestniczenie w tworzeniu strategii oraz modeli biznesowych i praktycznych rozwiązań.