2017-02-15
  • 15 lutego 1979 roku w wyniku wybuchu zawalił się gmach Rotundy.
  • Mija 38 lat od tej największej katastrofy powojennej Warszawy.
  • O godzinie 12.37, PKO Bank Polski upamiętnia ofiary wypadku.

W czwartek 15 lutego 1979 roku potężny wybuch wstrząsnął budynkiem na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi. Zawaliła się słynna Rotunda. To była największa katastrofa powojennej Warszawy. Do eksplozji w Rotundzie doszło na dwadzieścia kilka minut przed końcem pierwszej zmiany, gdy w Banku znajdowało się około 170 pracowników i 300 klientów. W wyniku wybuchu, zginęło 49 osób, 135 – zostało rannych, a budynek został doszczętnie zniszczony. Każdego roku, od 38. lat PKO Bank Polski upamiętnia ofiary katastrofy.

W środę, 15 lutego 2017 roku o godzinie 12.37, przedstawiciele Rady Nadzorczej i Zarządu oraz pracownicy PKO Banku Polskiego zbiorą się przy Rotundzie, by złożyć wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary wypadku i uczcić ich pamięć minutą ciszy.

Relacje ocalałych i świadków

Ryszard Dacka, zdjęcia z wybuchu warszawskiej Rotundy zobaczył w amerykańskiej telewizji. Przeżył szok. Jego żona Ewa była księgową w tym oddziale. – Tego dnia, żona została w domu, ponieważ zachorowało nam dziecko. Wszystkie koleżanki z jej pokoju zginęły – wspominał  Ryszard Decka w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim w 2015 roku. O dużym szczęściu może też mówić Marcjanna Janisiewicz, która tego dnia jechała do pracy na drugą zmianę. Dyżur rozpoczynała o 13.00. – To była ciężka zima i autobus się spóźnił. Gdybym, przyjechała na czas, na pewno bym zginęła – mówiła.

Na ratunek

W akcję ratunkową trwającą 6 dni zaangażowanych było ponad 2000 osób. Wśród nich byli strażacy, milicjanci, żołnierze oraz mieszkańcy Warszawy i pracownicy Banku, którzy spontanicznie włączyli się do akcji niesienia pomocy. Tysiące osób oddawało krew dla rannych w wybuchu. Poszukiwania zasypanych ludzi utrudniała bardzo niska temperatura dochodząca do 20°C poniżej zera. Śledztwo wykazało, że przyczyną katastrofy był nieszczęśliwy wypadek.

Błyskawiczna odbudowa

Gmach Rotundy został zniszczony w 70. procentach. Jego odbudowę rozpoczęto bezpośrednio po katastrofie. Już po ośmiu miesiącach nastąpiło otwarcie odbudowanej Rotundy (27 października 1979 roku). Do 23 grudnia 2016 roku w budynku znajdował się Oddział 3 PKO Banku Polskiego. Obecnie Rotunda jest w trakcie rewitalizacji. Tablica upamiętniająca tragiczne wydarzenie z 1979 roku pozostanie dostępna przez cały okres realizacji inwestycji.

***

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. W pierwszych trzech kwartałach 2016 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,3 mld zł, a wartość sumy bilansowej sięgnęła 275,6 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku depozytów (17,3 proc.) oraz kredytów (17,6 proc.), w tym także w kredytach hipotecznych, spośród których co trzeci udzielany jest przez PKO Bank Polski oraz przez PKO Bank Hipoteczny. Posiadając 7,5 mln kart płatniczych, Bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce z udziałem w rynku na poziomie 21 proc. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która ma już ponad milion aktywacji, PKO Bank Polski stał się najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Dzięki przejęciu Raiffeisen-Leasing Polska, Grupa Kapitałowa stała się z kolei liderem rynku leasingu, z udziałem na poziomie 13 proc. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski jest najwyżej spozycjonowaną krajową spółką finansową w rankingu Forbes Global 2000 obejmującym największe giełdowe firmy na świecie. W 2016 roku, należący do Financial Times miesięcznik The Banker, po raz trzeci uhonorował PKO Bank Polski nagrodą „Bank of the Year in Poland”.