2015-02-23

Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego (SKO) są obecne w szkołach już od 80 lat. Z okazji jubileuszu objęcia kuratelą Szkolnych Kas Oszczędności przez PKO Bank Polski, zorganizowana została wystawa „80 lat SKO”, pokazującą fenomen tego najstarszego, największego, a jednocześnie najbardziej nowoczesnego, bo opartego na nowoczesnych technologiach programu edukacji finansowej dzieci i młodzieży w Polsce. Narrację wystawy wzbogacają zdjęcia, plakaty, eksponaty, w tym wiele unikatowych, a także elementy multimedialne. Obecnie ekspozycja dostępna jest w siedzibie Banku w Warszawie oraz na specjalnej, jubileuszowej stronie: www.pkobp.pl/80-lat-sko. O dalszych losach wystawy będzie można przeczytać również na: www.pkobp.pl/80-lat-sko.

otwarcie 80 lat sko

W uroczystym otwarciu eskpozycji udział wzięli m.in. Minister Tadeusz Sławecki z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło, a także przedstawiciele Komendy Głównej Policji oraz mediów. W trakcie wernisażu Małgorzata Kocoń, Dyrektor Biura Młodego Klienta, które odpowiada za rozwój SKO w PKO Banku Polskim, nakreśliła 80-letnią historię programu w Banku, zaprezentowała też  jego nowe, internetowe oblicze. Przewodnikiem po wystawie stacjonarnej był Krzysztof Michalski, pracownik Biura Młodego Klienta.

W wydarzeniu udział wzięli również  SKO-wicze, a także przedstawiciele szkoły uczestniczącej w SKO. Pani Hanna Zdanowska – wieloletnia opiekunka SKO opowiedziała o tym, jak wygląda edukacja w zakresie finansów i przedsiębiorczości w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie, z kolei kierująca ursynowską placówką Pani Wioletta Krzyżanowska podsumowała uczestnictwo w programie edukacyjnym SKO z punktu widzenia dyrektora szkoły.

SKO PKO Banku Polskiego przez 80 lat wyedukowało już 3 pokolenia Polaków. Dziś w programie uczestniczy ponad 4,6 tysiąca placówek oświatowych, czyli co trzecia polska szkoła podstawowa i liczba ta systematycznie rośnie. Tysiące polskich dzieci pomnaża swoje oszczędności, korzystając z atrakcyjnie oprocentowanych rachunków oraz zaprojektowanego z myślą o nich serwisu internetowego SKO. Spośród uczniów oszczędzających dziś w SKO, 52% to dziewczynki, 48% - chłopcy, a najczęstsze imiona SKO-wiczów to Jakub i Julia. SKO jest najpopularniejsze w przedziałach wiekowych 8-9 i 10-11 lat, a średnia kwota zgromadzona na internetowym koncie ucznia to 371 złotych.