2010-11-12

Podczas oferty GPW Dom Maklerski PKO Banku Polskiego był liderem pod względem liczby nowo otwartych rachunków inwestycyjnych. Osiągnął także duży udział rynkowy w zapisach, sięgający blisko 14 proc. Znacznie wzrosło zainteresowanie usługą integracji rachunku maklerskiego z bankowym.
W trakcie zapisów na akcje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Dom Maklerski PKO Banku Polskiego otworzył aż 17,8 tys. nowych rachunków inwestycyjnych. To najwięcej ze wszystkich domów maklerskich. Za jego pośrednictwem na akcje GPW zapisało się 44,4 tys. inwestorów, co przełożyło się na blisko 14 proc. udział rynkowy i trzecią pozycję pod względem złożonych zapisów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się usługa pozwalająca na składanie zlecenia na zakup instrumentów finansowych przy wykorzystaniu środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Liczba rachunków zintegrowanych powiększyła się aż o 10 tys. – Po ofertach publicznych PZU i Tauronu także oferta GPW zakończyła się dla Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego dużym sukcesem. Podczas tych trzech wielkich prywatyzacji udało nam się zachęcić największą liczbę nowych klientów. W sumie otworzyliśmy blisko 58 tys. rachunków inwestycyjnych. Do tak ogromnego zainteresowania przyczyniło się rozszerzenie sieci sprzedaży i rozwój kanałów zdalnych. W przyszłości zamierzamy także rozwinąć ofertę produktową m.in. o nowe TFI oraz możliwość inwestowania na rynkach zagranicznych – mówi Andrzej Zajko, Zastępca Dyrektora Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego.
Zapisy na akcje GPW przyjmowano drogą internetową w systemie SuperM@kler, poprzez serwisy iPKO oraz Inteligo (dla inwestorów posiadających rachunek bankowy zintegrowany z maklerskim), telefonicznie lub osobiście w sieci 35 Punktów Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego lub 227 oddziałów PKO Banku Polskiego, w których prowadzona jest obsługa maklerska. Najważniejszym kanałem dla transakcji giełdowych staje się Internet. Aktualnie online składanych jest 65 proc. wszystkich zleceń. W ofercie Giełdy 15,1 tys. zapisów tj. 34 proc. inwestorzy złożyli przez Internet.
W ofercie publicznej Giełdy Papierów Wartościowych Dom Maklerski PKO Banku Polskiego był oferującym i współprowadzącym księgę popytu.
Dom Maklerski PKO Banku Polskiego został wyróżniony również przez dziennik „Rzeczpospolita”. Rekomendacje jego analityków okazały się najtrafniejsze. Według rankingu ceny docelowe podane w trzech spośród czterech raportów DM PKO Banku Polskiego, jakie ukazały się w październiku ubiegłego roku, są zbliżone do obecnych notowań giełdowych.

***

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego pod względem wyników finansowych. Po 3. kwartale 2010 roku osiągnął zysk netto w wysokości 2,5 mld zł. Z 28-procentowym udziałem w rynku Bank zajmuje także czołowe miejsce w sprzedaży kredytów, oferując oprócz tradycyjnych hipotek komercyjnych również preferencyjne kredyty mieszkaniowe z dopłatą państwa. PKO Bank Polski jest wielokrotnie nagradzany w wielu prestiżowych rankingach. Według doradców finansowych Open Finance zajął 1. miejsce w ocenie jakościowej kredytów w złotych i w euro. Oferta kredytu hipotecznego, pod względem dostosowania do nietypowych oczekiwań klientów, została uznana za najlepszą na rynku przez porównywarkę finansową Comperia.pl. Bank został również doceniony za elastyczność oferty tych kredytów, które mogą być udzielane na sfinansowanie różnych celów oraz w kategorii najlepszego banku oszczędnościowo-inwestycyjnego. Bank jest też m.in. laureatem „Złotego Bankiera” za najlepszy na rynku kredyt hipoteczny, a także zwycięzcą konkursu „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców” oraz posiadaczem certyfikatu „Firma Przyjazna Klientowi”. Według analiz firmy badawczej MillwardBrown SMG/KRC PKO Bank Polski cieszy się najwyższym zaufaniem spośród badanych instytucji finansowych – 3/4 ankietowanych ufa jego stabilności finansowej. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju, o czym świadczy pozycja lidera rankingu Top Marka według magazynu „Press”. Jest także najdroższą marką na polskim rynku bankowym – specjaliści z magazynu „The Banker" wycenili jej wartość na miliard dolarów.