2017-08-29

 

  • Już 1 września startuje nabór aplikacji do programu akceleracyjnego Bridge to MassChallenge skierowanego do startupów pochodzących z regionu Europy-Środkowo Wschodniej.
  • Rozpoczyna on swoją działalność w Warszawie z inicjatywy PKO Banku Polskiego.
  • MassChallenge to jeden z największych na świecie akceleratorów dla startupów, który działa już w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Meksyku i Izraelu.
  • Program skierowany jest do startupów gotowych na zwiększenie skali swojej działalności.

Za swoją regionalną siedzibę MassChallenge obrał Warszawę, miasto, które coraz częściej ustawiane jest w jednym szeregu z ważnymi globalnymi ekosystemami, takimi jak Berlin czy Londyn. Będzie tu szukał obiecujących przedsięwzięć, którym umożliwi międzynarodową karierę. Zainteresowane startupy będą mogły złożyć swoją aplikację za pośrednictwem strony www.pkobp.pl/fintech/bridge-to-masschallenge-warsaw . Rekrutacja do programu potrwa do 6 października.

Program dla dojrzałych startupów
Program skierowany jest do startupów działających już na rynku –  których produkty zostały już zweryfikowane i które są gotowe na wyskalowanie swojego biznesu. Orientacyjna „górna” granica wyznaczona dla uczestników to roczne przychody nieprzekraczające 2 milionów dolarów i zebrane finansowanie, oparte o udziały, nieprzekraczające 1 miliona dolarów.

Proces akceleracji
Organizatorzy szacują, że do programu z całego regionu CEE zgłosi się do 200 startupów, gotowych na rozwój oraz zwiększenie skali swojej działalności. 25 finalistów weźmie udział w 4-dniowym bootcampie w Warszawie. Podczas warsztatów, przy wsparciu mentorów m.in. z USA i Izraela stawią one czoła wyzwaniom związanym z przechodzeniem od startupu do scaleupu, ocenią perspektywiczność swoich klientów i efektywność zasobów niezbędnych do wyskalowania biznesu. Najlepsza dziesiątka poleci w lutym na 4-dniowy Bootcamp do Bostonu. Tam przedsiębiorcy z Europy Środkowo-Wschodniej będą mieli szansę odbycia serii bezpośrednich spotkań z przedstawicielami globalnych firm, potencjalnymi inwestorami i partnerami biznesowymi oraz zweryfikowania swoich planów rozwoju w praktyce.

Globalny akcelerator
MassChallenge jest jednym z największych na świecie akceleratorów, posiadającym bogatą historię wspierania startupów w budowie i rozwijaniu ich biznesu. W przeciągu siedmiu lat istnienia, 1 211 startupów, które przeszły intensywny program akceleracji, pozyskało ponad 2 miliardy dolarów finansowania, wygenerowało dochód na poziomie 900 milionów dolarów oraz utworzyło ponad 65 000 miejsc pracy.

W Europie Środkowo-Wschodniej akcelerator rozpoczyna działalność z partnerami: Fundacją Przedsiębiorczości Technologicznej – szerzej znanej jako operator MIT Enterprise Forum Poland oraz z PKO Bankiem Polskim. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Rozwoju. Bridge to MassChallenge wspierany jest także przez Impact CEE, który umożliwi uczestnikom programu zaprezentowanie swojego biznesu w trakcie grudniowego kongresu Impact fintech’17.

Bridge to MassChallenge to pilotażowa odsłona programu w regionie. W kolejnych latach będzie funkcjonował on w formie kompleksowego, stacjonarnego programu akceleracyjnego MassChallenge z siedzibą w Warszawie. Docelowo co roku MassChallenge będzie wspierał nawet 80 startupów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zapewniając im wsparcie w przyspieszeniu wzrostu, rozbudowywaniu działalności i generowaniu zysku.

- MassChallenge jest jednym z najbardziej rozpoznawanych na świecie akceleratorów dla startupów. Chcemy wykorzystać jego potencjał i przyciągnąć do Polski najlepsze startupy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i otworzyć możliwości na międzynarodową ekspansję dla najlepszych pomysłów. PKO Bank Polski jest największym bankiem w regionie, który dodatkowo szeroko otwiera się na innowacje. Liczymy, że wśród startupów aplikujących do programu, znajdziemy i takie, z którymi będziemy mogli podjąć bezpośrednią współpracę – powiedział Szymon Wałach, Dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim.

MassChallenge pomaga w rozwoju startupów
Na świecie MassChallenge współpracuje z największymi firmami – zarówno lokalnymi, jak i globalnymi, takimi jak IBM, P&G czy Microsoft. Dzięki temu może zaoferować startupom solidne wsparcie w postaci doświadczonych mentorów, którzy wprowadzają startupy w świat globalnego biznesu.

- W Microsoft nieustannie szukamy nowych, ciekawych inicjatyw, z którymi możemy nawiązać współpracę. MassChallenge dostarcza doświadczenie i specjalistyczną wiedzę od partnerów, zapewniając tym samym unikalną wartość wszystkim uczestnikom ekosystemu. Kiedy MassChallenge wchodzi na nowy rynek, partnerzy programu, tacy jak Microsoft, dostają niepowtarzalną szansę na poznanie nowych pomysłów i innowacyjnych rozwiązań. Dlatego niecierpliwie czekamy na pierwsze efekty działania akceleratora w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Cathy Wissink, dyrektor ds. technologii i innowacji społecznych w Microsoft.

Wśród firm, które przeszły ścieżkę akceleracyjną w MassChallenge, jest wielu dzisiejszych liderów rynku. Między innymi FlyWire, którego założyciele obsługują płatności ułatwiając globalne transakcje dla indywidualnych klientów. Dzisiaj, po pięciu latach od akceleracji w MassChallenge, firma z powodzeniem działa już w 200 krajach i operuje w 100 walutach. Metoda oferowana przez FlyWire jest jedną z najbardziej popularnych wśród zagranicznych studentów, którzy płacą za swoje studia w 800 placówkach na sześciu kontynentach. Jak dotąd, firma zarobiła ponad 43,2 miliona dolarów.

Zainteresowani rekrutacją i rozwojem swojego startupu szczegóły programu znajdą na stronie: www.pkobp.pl/fintech/bridge-to-masschallenge-warsaw

WIĘCEJ INFORMACJI:
Biuro Innowacji i Doświadczeń Klienta
fintech@pkobp.pl
+48
22 580 33 67