2015-05-24

Kolejna odsłona wystawy „80 lat SKO” w Toruniu

W SKO PKO Banku Polskiego oszczędzania uczy się już trzecie pokolenie młodych Polaków. Na co zbierali pieniądze uczniowie kilkadziesiąt lat temu? Jakie nagrody i odznaki mogli zdobyć za regularne oszczędzanie? Tego i wiele więcej można dowiedzieć się z wystawy "80 lat SKO" w Toruniu.

Toruń jest już czwartym miastem, w których w tym roku gości wystawa. Potrwa do 7 czerwca br. w siedzibie Oddziału 2 PKO Banku Polskiego, przy ul. Grudziądzkiej 4 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00), a jej wirtualną wersję można oglądać na specjalnej stronie: www.pkobp.pl/80-lat-sko.

Wśród eksponatów znalazły się unikatowe zdjęcia, plakaty i dokumenty oraz pamietające poprzednie stulecie gadżety. Każdy z nich ma swoją wyjątkową historię. Możemy zobaczyć m.in. wydawany od lat 50. periodyk "Wiadomości SKO", do którego wiersze o oszczędzaniu pisał np. Jan Brzechwa czy plakaty anonsujące konkursy SKO, tworzone przez najwybitniejszych polskich rysowników i grafików. Autorem jednego z nich jest Tomasz Lew Leśniak, twórca kultowej postaci Jeża Jerzego. Pośród zbiorów znajdziemy też książeczkę SKO z okresu PRL, na którą z sentymentem spojrzy niemal każdy czterdziesto- czy pięćdziesięciolatek; uczył się w końcu w czasach, kiedy zdecydowana większość polskich szkół należała do SKO. Całość ekspozycji wzbogacają elementy multimedialne.