2016-09-05

Z pewnością wszyscy SKO-wicze, ich rodziny i nauczyciele, którym przekazujemy nową publikację „Apetyt na zdrowie – czyli o zasadach prawidłowego odżywiania, świadomym kupowaniu i niemarnowaniu żywności”. Dzięki tej publikacji dzieci w prosty i przyjazny sposób mają okazję zobaczyć, że zdrowe odżywianie może być przyjemne i bardzo łatwe.

PKO Bank Polski od ponad 80 lat uczy najmłodszych podstaw ekonomii i przedsiębiorczości. Jednak to nie wszystko. Od 2012 roku, czyli rewitalizacji programu i wprowadzeniu go do internetu, zakres przekazywanej wiedzy został znacznie rozszerzony.

Dzięki SKO dzieci zyskują kompetencje niezbędne w dorosłym życiu. Poza nauką zarządzania własnym mini-budżetem, poznają wiedzę z zakresu przedsiębiorczości, ekologii, a teraz także zdrowego odżywiania i zasadach niemarnowania żywności, a wszystko to zgodnie z ideą SKO – oszczędzaniem.

W nowej publikacji znajdują się niezbędne informacje do rozpoczęcia zdrowego trybu życia – od poznania witamin i składników mineralnych, poprzez praktyczne porady, jak czytać etykietę i mądrze wybierać produkty w sklepie, po sposoby na niemarnowanie żywności w kuchni i pyszne przepisy.

Jeśli chcesz poznać wszystkie materiały edukacyjne SKO udostępnione przez Bank, zapraszamy na stronę www.pkobp.pl/sko. Znajdują się tam m.in. materiały dla nauczycieli (scenariusze lekcji), dla rodziców (poradniki, gry do wykorzystania w domu), a także publikacje dla najmłodszych dotyczące finansów, bankowości, ekologii oraz zdrowego odżywiania.

Szczególnej uwadze polecamy nowość: „Apetyt na zdrowie – czyli o zasadach prawidłowego odżywiania, świadomym kupowaniu i niemarnowaniu żywności”.