2017-01-26

 

  • Ogłoszono zwycięzców kolejnego etapu wspieranego przez PKO Bank Polski programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland skierowanego do start-upów.
  • Jury złożone z międzynarodowych inwestorów i mentorów wybrało dwadzieścia trzy najlepsze start‑upy, w tym sześć w ścieżce Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” której opiekunem jest Bank.
  • PKO Bank Polski kontynuuje zaangażowanie na rzecz wspierania rozwoju polskich start-upów technologicznych.

Poznaliśmy zwycięzców pierwszego etapu drugiej edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland, którego Partnerem Strategicznym jest PKO Bank Polski. Zwycięzcy, w tym sześć najlepszych zespołów ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” weźmie udział w cyklu warsztatów. Akceleracja umożliwi wyselekcjonowanym w ramach programu start-upom pozyskanie nowej wiedzy i doświadczeń oraz kontakt ze światem nauki i biznesu działającego w obszarze rozwijanych przez wybrane start-upy technologii.

- Kolejne kroki to seria warsztatów dla start-upów. W ramach ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” zwycięzcy wezmą udział w dopasowanym programie akceleracji, który pomoże im stworzyć lub zweryfikować model biznesowy. Będą mogli również skorzystać ze wsparcia mentorów, porad ekspertów z zakresu pozyskiwania dotacji, przepisów podatkowych, czy ochrony własności intelektualnej. Dla najlepszych przewidziany jest specjalny bootcamp na prestiżowym Massachusetts Institute of Technology i spotkania z zagranicznymi inwestorami – mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

Zwycięzcy ścieżki Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”

W trakcie naboru do programu, przedstawiciele PKO Banku Polskiego i MITEF uczestniczyli w serii pięćdziesięciu siedmiu spotkań z młodymi przedsiębiorcami, organizowanymi w całej Polsce, głównie na uczelniach i w ośrodkach naukowych. W efekcie, do bieżącego etapu programu akceleracyjnego zgłosiło się znacznie więcej interesujących start‑upów. Największym zainteresowaniem cieszyła się ścieżka, której opiekunem jest Bank. Zgłosiło się do niej dwadzieścia sześć start-upów, których poziom był tak wysoki, że ostatecznie jury w skład którego weszli także przedstawiciele PKO Banku Polskiego, zdecydowało się wyłonić nie pięciu, jak wcześniej planowano, ale aż sześciu zwycięzców.

W gronie zwycięzców ścieżki znaleźli się: Coinfirm Blockchain Lab, Fenige, IC Solutions, Moneyfriend, Nu Delta i Saas Manager. Zespół IC Solutions przekonał do siebie jury, dzięki opracowaniu długopisu służącego do automatycznej cyfryzacji papierowych dokumentów. Start-up Nu Delta stworzył z kolei rozwiązanie do błyskawicznego, automatycznego rozpoznania informacji z faktur za pomocą aparatu w telefonie. Firma Fenige wdrożyła platformę do przesyłania błyskawicznych przelewów międzynarodowych, a Moneyfriend opracował chatbota dla Faceebook Messengera, dedykowanego segmentowi młodych klientów. Zespół Saas Manager jest autorem unikalnej platformy informatycznej do tworzenia i integracji usług w chmurze, a start-up Coinfirm Blockchain Lab wypracował rozwiązanie do potwierdzania dokumentów w oparciu o blockchain, służące do eliminacji nadużyć w obrocie dokumentami online.

Program akceleracyjny dla start-upów technologicznych

Program akceleracji start-upów realizowany przez MIT Enterprise Forum Poland przy współpracy z czołowymi  polskimi i międzynarodowymi organizacjami, w tym PKO Bankiem Polskim to złożone i rozciągnięte w czasie przedsięwzięcie, mające na celu wyłonienie najlepszych polskich start-upów technologicznych, które prezentują odpowiedni potencjał biznesowy, wypracowały unikalne, odpowiednio dopracowane i dojrzałe pomysły. Wybrane w trakcie otwartych naborów start-upy mogą skorzystać z wsparcia mentorskiego oraz uczestniczą w warsztatach. Pięć najlepszych zespołów wyłonionych na kolejnym etapie, weźmie udział w finale trwającego programu, który odbędzie się w Massachusetts Institute of Technology w USA. Wybrane start-upy, dzięki dotacji z programu Scale UP, będą miały także szansę na otrzymanie wsparcia finansowego nawet do kwoty 200 tys. zł. Najlepsi mogą liczyć na komercjalizację opracowanych rozwiązań.

Bank kontynuuje zaangażowanie na rzecz wspierania rozwoju polskich start-upów

PKO Bank Polski będąc niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego jest również pionierem we współpracy start-upów z korporacjami na polskim rynku. Bank po raz kolejny wspiera pomysły młodych przedsiębiorców, których głównym kapitałem jest innowacyjność oferowanych rozwiązań i nieszablonowy sposób myślenia. W 2016 roku Bank był Głównym Partnerem pierwszej edycji programu akceleracyjnego dla start-upów prowadzonego wspólnie z MITEF. W ramach programu pięć najlepszych zespołów w czerwcu br. wyjechało do USA na finałowy etap akceleracji.  W sierpniu ubiegłego roku Bank objął główny patronat nad wydarzeniem Startup Weekend Warsaw o tematyce FinTech, a od 2015 roku współpracuje z D-RAFT w zakresie wyszukiwania unikalnych rozwiązań technologicznych. Projekt ten jest obecnie kontynuowany w zakresie programu FinTech, w nowym centrum współpracy korporacji ze startupami - The Heart Warsaw. Bank jest też otwarty na wdrażanie we własnych systemach nieszablonowych rozwiązań proponowanych przez młodych naukowców i przedsiębiorców.