2016-04-21
  • Bank został nagrodzony za podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w sieci oraz dla klientów
  • Kapituła doceniła udział PKO Banku Polskiego w ECCTIP – globalnym programie zwalczania cyberprzestępczości
  • Cyberbezpieczeństwo stanowi jeden z filarów strategii banku

PKO Bank Polski został nagrodzony w konkursie BIG DATA: Think Big CEE, w kategorii Rozwiązanie Roku, za podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i minimalizowanie zagrożeń, na które klienci mogą być narażeni w sieci. To efekt udziału banku w programie Microsoft Enterprise Customers Cyber Threat Intelligence Program (ECCTIP).

PKO Bank Polski jako pierwszy bank w Europie rozpoczął współpracę z firmą Microsoft w ramach programu ECCTIP. Jej celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni poprzez wymianę informacji dotyczących potencjalnych zagrożeń. W rezultacie możliwa jest szybsza i bardziej skuteczna reakcja na niebezpieczne zdarzenia pojawiające się w sieci.

- Jako lider bankowości elektronicznej w Polsce wyznaczamy najwyższe standardy bezpieczeństwa. Cybersecurity jest jednym z filarów naszej strategii biznesowej. To szczególnie ważne w kontekście wyzwania dla sektora, jakim jest dynamicznie postępująca cyfryzacja. Budując Cyfrową Polskę nie tylko rozwijamy dostęp do usług w kanałach elektronicznych, ale też cały czas pracujemy nad zwiększaniem bezpieczeństwa. Ta nagroda pokazuje, że przyjęliśmy właściwy kierunek - mówi Prezes PKO Banku Polskiego, Zbigniew Jagiełło.

Współpraca z Microsoft to kolejne działanie PKO Banku Polskiego na rzecz bezpieczeństwa bankowości elektronicznej. W banku od wielu lat działają zespoły odpowiadające za bezpieczeństwo systemów transakcyjnych oraz monitorujące sieć pod kątem zagrożeń cyberprzestępczością, prowadzona jest też kampania edukacyjna dla pracowników i klientów.  Na portalu Bankomania i w mediach społecznościowych publikowane są ostrzeżenia i porady dla klientów, a dla przedsiębiorców prowadzone są szkolenia z ekspertami w zakresie bezpieczeństwa bankowości elektronicznej.

- Nowoczesne rozwiązania IT są nie tylko podstawą zarządzania i optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim gwarantują bezpieczeństwo jego klientów. Wspólne dążenia Microsoft oraz PKO Banku Polskiego to zdecydowany krok w tworzeniu bezpiecznego Internetu. Cieszę się, że udział banku w programie dotyczącym cyberzagrożeń spotkał się z najwyższą oceną ze strony kapituły konkursu Big Data: Think Big CEE i został wyróżniony tytułem Rozwiązanie roku” – mówi Ronald Binkofski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

Program ECCTIP umożliwia ograniczenie liczby zainfekowanych urządzeń, które mogą być wykorzystywane do ataków sieciowych. Współpraca z uczestniczącymi podmiotami pozwala na skuteczną wymianę informacji dotyczących nowych metod ataków i zabezpieczeń sieciowych oraz analizę przechwyconych próbek złośliwego oprogramowania. Dzięki temu eksperci w banku są w stanie podejmować działania jeszcze zanim potencjalne zagrożenie dotrze do naszego kraju.

Program realizowany jest przez wyspecjalizowaną jednostkę Microsoft Digital Crimes Unit, złożoną z prawników, ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa sieciowego oraz informatyków śledczych. Microsoft DCU od lutego 2010 r., wspólnie z organami ścigania (w tym FBI, EUROPOL, INTERPOL) przeprowadził 15 operacji wymierzonych przeciwko globalnym sieciom botnet (złożonym z komputerów kontrolowanych przez złośliwe oprogramowanie).