2016-05-20
  • Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego zajęła 5 miejsce w finałach 40. Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym w Tajlandii.
  • Sponsorem drużyny jest PKO Bank Polski.


Studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zajęli 5 miejsce w 40. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Tajlandii. Sponsorem drużyny jest PKO Bank Polski. Na dziewiątej pozycji uplasował się zespół Uniwersytetu Wrocławskiego.

Właśnie zakończyła się jubileuszowa, 40. edycja Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (The 40th Annual World Finals of the ACM International Collegiate Programming Contest – ICPC) odbywająca się w Phuket w Tajlandii. Wzięło w niej udział 128 drużyn z najlepszych uczelni świata, wyłonionych w eliminacjach regionalnych. Europę Środkową reprezentowało 6 drużyn, z czego 3 z Polski, czyli zespół studentów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz, Marek Sokołowski oraz przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwyciężył zespół Uniwersytetu Warszawskiego, ale wszystkie drużyny stanęły na podium w tych zawodach i otrzymały stypendia Rektora Uniwersytetu Warszawskiego ufundowane przez Fundację PKO Banku Polskiego.

Reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego już 14 razy zdobyła złoto w mistrzostwach regionalnych w Programowaniu Zespołowym.  W tym roku była także piątą drużyną na świecie! PKO Bank Polski jest sponsorem drużyny od 2011 roku.

Bank angażuje się w projekty naukowe i edukacyjne środowisk akademickich, czego przejawem jest współpraca z międzynarodową organizacją Enactus oraz ośrodkami naukowymi, m.in. Uniwersytetem Wrocławskim, Szkołą Główna Gospodarstwa Wiejskiego czy Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Bank jest mecenasem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, patronuje powstałej w tym roku akademickim specjalizacji Bankowość i wspiera wiele realizowanych przez uczelnię projektów, w tym edukacyjnych, jak Bydgoski Festiwal Nauki. PKO Bank Polski wspiera także młodych naukowców z Politechniki Białostockiej, uczestniczących w projekcie budowy prototypu łazika marsjańskiego. Z jego najnowszą wersją – robotem RED, drużyna wystartuje w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge 2016 w USA (2-4 czerwca br.).