2012-11-08

Ponad 180 lat panowania nad terytoriami o powierzchni ponad 2 mln km², sięgającymi od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyckie oraz 300 dzieł sztuki, które ten okres w historii ilustrują. 10 listopada, równocześnie w warszawskim Muzeum Narodowym oraz na Zamku Królewskim w Warszawie, zostanie otwarta dwuczęściowa wystawa „Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów”, której Mecenasem jest PKO Bank Polski.

W stołecznym Muzeum Narodowym oraz na Zamku Królewskim w Warszawie do 27 stycznia 2013 roku będzie można podziwiać 300 dzieł malarstwa, rzeźby, grafiki i złotnictwa. Wystawa obejmuje okres od koronacji Władysława Jagiełły w 1386 roku do śmierci Zygmunta II Augusta, ostatniego męskiego potomka rodu, w 1572 roku. Był to czas, w którym większość obszaru Europy Środkowej rządzona była przez władców należących do tej dynastii oraz ich bliskich krewnych. Dzięki przemyślanym układom politycznym Jagiellonowie rozszerzyli swe panowanie na ogromną część Europy. Powstała w ten sposób wspólnota państw - Europa Jagellonica - objęła swym zasięgiem olbrzymie terytoria, porównywalne niemal do połowy dzisiejszej Unii Europejskiej.

Projekt wpisuje się w szeroką dyskusję o wyznaniowych, intelektualnych i kulturowych źródłach zróżnicowanych tożsamości wśród narodów Europy.

Wystawa „Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów” jest jedną z najważniejszych wystaw w Roku Jubileuszowym Muzeum Narodowego w Warszawie, nad którym Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Polską edycję wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz na Zamku Królewskim w Warszawie objął Honorowym Patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Wyłącznym Mecenasem wystawy jest PKO Bank Polski.

- Już w dobie jagiellońskiej rozkwit sztuki był możliwy dzięki wsparciu władców oraz hojności mecenasów. Obecnie również wiele ambitnych przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych jest realizowanych dzięki zaangażowaniu firm, dla których społeczna odpowiedzialność biznesu stanowi integralną część filozofii działania. Mecenat nad wystawą Europa Jagellonica jest kolejnym z projektów służących utrwalaniu i upowszechnianiu dziedzictwa narodowego, wspieranych przez nasz Bank – uważa Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Mecenat kultury i sztuki jest jednym z najważniejszych obszarów działalności sponsoringowej prowadzonej przez PKO Bank Polski. Dzięki dotacjom Banku realizowane są m.in. liczne projekty muzealne, a swoje plany programowe mogło urzeczywistnić wiele filharmonii, bibliotek, oper i teatrów w całej Polsce. Za aktywność w tej dziedzinie Bank został uhonorowany tytułem Mecenasa Kultury.

PKO Bank Polski współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie od lat, angażując się w sponsorowanie projektów wystawienniczych, m.in. rysunków Rembrandta, twórczości malarskiej Andrzeja Wróblewskiego, Rafała Malczewskiego, prac wybitnego polskiego fotografa Jana Bułhaka czy sztuki polskiej okresu międzywojennego 1918-1939.