2012-09-27

Instytut uhonorował Bank nagrodą specjalną za wspieranie rekonstrukcji cyfrowej dzieł polskiej kinematografii w 2011 roku. Podczas uroczystej gali statuetkę w imieniu Banku odebrał Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego. Następnie odbył się specjalny pokaz zrekonstruowanego cyfrowo w ramach mecenatu Banku kultowego filmu „Rejs”.

PKO Bank Polski zaangażował się w utrwalenie i popularyzację dorobku polskiej kinematografii włączając się do programu digitalizacji klasyki polskich filmów. Dzięki finansowemu wsparciu Banku analogowo zapisane filmy narażone na zniszczenie będzie można oglądać w doskonałej jakości dźwięku i obrazu.

Do rekonstrukcji cyfrowej na podstawie badań oglądalności wybrano dziesięć tytułów. Premiera pierwszego odnowionego filmu odbyła się podczas ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Publiczność obejrzała „komedię meldunkową” „Nie ma róży bez ognia”.

Do tej pory zrekonstruowano również inne komedie Stanisława Barei: „Miś”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz”, „Brunet wieczorową porą”, „Poszukiwany, poszukiwana” oraz „Panny z Wilka” A. Wajdy i klasykę  kina młodzieżowego „Szatan z VII klasy” Marii Kaniewskiej. Listę zamyka kultowa komedia Marka Piwowskiego „Rejs”. W trakcie rekonstrukcji są  „Człowiek z marmuru”’ oraz  „Człowiek z żelaza”.

Projekt digitalizacji arcydzieł polskiej kinematografii objął swym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do jego stałych partnerów należą: Polski Instytut Sztuki Filmowej, studia filmowe i twórcy, którym na sercu leży pozostawienie następnym pokoleniom dorobku polskiej kultury.