2012-10-30

W ciągu pierwszych 24 godzin zapisów zarejestrowało się ponad 6000 osób, a pełna lista uczestników została zamknięta w 3 dni. 11 listopada o godzinie 11:11 w Warszawie wystartuje XXIV Bieg Niepodległości, którego strategicznym partnerem już po raz czwarty jest PKO Bank Polski.

Uczestnicy Biegu wystartują w okolicach skrzyżowania Al. Jana Pawła II i ul. Stawki, a trasa będzie przebiegać ulicami: Al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do Alei Niepodległości. Biegacze pobiegną na trasie o długości 10 km. Zawodnicy nordic walking mają zaś do pokonania 6,5-kilometrową trasę z nawrotem na wysokości ul. Koszykowej.

Tradycyjnie już na czele biegu pojedzie zabytkowy samochód z sobowtórem marszałka Piłsudskiego, a zawodnicy przed startem odśpiewają hymn narodowy.

PKO Bank Polski od 2009 roku wspiera imprezy biegowe o podłożu historycznym - nie tylko w roli sponsora, ale również uczestnika. Reprezentacja Banku regularnie bierze udział w imprezach organizowanych w ramach cyklu biegowego „Zabiegaj o pamięć”, w skład których wchodzą biegi: Powstania Warszawskiego, Niepodległości i Konstytucji 3 maja. W tegorocznej edycji Biegu Niepodległości z PKO Banku Polskiego wystartuje aż 107 zawodników, a w 4 dotychczasowych biegach organizowanych w Święto 11 listopada wzięło udział już prawie 300 pracowników Banku.

A jak wygląda Bieg Niepodległości w liczbach w ciągu 4 lat zaangażowania PKO Banku Polskiego? Skala imprezy oraz poziom zainteresowania są ogromne. Od 2009 roku na Biegi Niepodległości zarejestrowało się ogółem ponad 56 tysięcy osób. Organizatorzy oszacowali, że w 3 ostatnich biegach, a także w tegorocznym, startujący zawodnicy wypiją ogółem ponad 42 tysiące litrów wody. Najstarszy uczestnik miał w 2010 roku 84 lata, zaś najlepszy osiągnięty od 2009 roku czas na 10 kilometrów to zeszłoroczny wynik 29 min. 21 sek. Zmagania biegaczy od 2009 roku obejrzało około 200 tysięcy widzów.

PKO Bank Polski promuje także ideę biegów patriotycznych w mediach społecznościowych. W tym roku na profilu bankowym na Facebooku został ogłoszony konkurs na opisy osiągnięć sportowych. Autorzy 30 najbardziej pomysłowych i ciekawych tekstów otrzymali pakiety startowe na Bieg Niepodległości. Przy okazji poprzednich edycji biegu kilka tysięcy internautów uczestniczyło na Facebooku w wirtualnych grach, konkursach i innych aktywnościach. Od 2009 roku Bank rozdał 100 bezpłatnych pakietów startowych.

Tegoroczny Bieg Niepodległości odbywa się pod patronatem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, zaś twarzą Biegu, podobnie jak w  zeszłym roku, Jasiek Mela, polarnik – założyciel Fundacji „Poza Horyzonty”. Organizatorem Biegu Niepodległości, a także triady „Zabiegaj o pamięć” jest Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji.