2014-07-16

24. Bieg Powstania Warszawskiego wystartuje 26 lipca, a pobiegnie w nim blisko 10 tysięcy osób. Tradycyjnie podczas każdych imprez biegowych sponsorowanych przez Bank organizowane są charytatywne akcje biegowe. Tym razem zawodnicy będą mogli pomóc pięciomiesięcznej Poli. Bieg Powstania Warszawskiego odbywa się w ramach cyklu biegowego „Zabiegaj o pamięć”.

Bieg Powstania Warszawskiego upamiętniający ważne wydarzenia historyczne ma charakter szczególny
i co roku towarzyszy mu podniosła oprawa. Jego uczestnicy pobiegną ulicami walk powstańczych: Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Karową, a następnie Wybrzeżem Gdańskim i ul. Sanguszki do Konwiktorskiej. Uroczysty nastrój na trasie tworzyć będą grupy rekonstrukcyjne oraz ustawione wzdłuż niej płonące znicze. Zawodnicy pobiegną w biało-czerwonych opaskach powstańczych, a z głośników będzie można usłyszeć odgłosy bombardowania.

Bieg odbędzie się na dystansach 5 i 10 km. Start na 5 km planowany jest o godzinie 20.40 na ul. Konwiktorskiej, natomiast na 10 km o godzinie 21.00 na ul. Bonifraterskiej. Meta obu dystansów będzie znajdować się na ulicy Konwiktorskiej.

W ramach doskonalenia formy przed startem warto wziąć udział w treningach „Z historią w tle”. W dwie kolejne środy o godz. 19 odbędą się spotkania biegowe, podczas których uczestnicy będą mogli przygotować się do biegu, ale również poznać historię walk powstańczych, toczonych 70 lat temu w mijanych na trasie miejscach. Każdy trening poprowadzony zostanie inną trasą. Jedna z nich będzie pokrywać się z trasą Biegu Powstania Warszawskiego. Treningi organizuje Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA (dawny WOSiR) wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas warszawskiego Biegu odbędzie się charytatywna akcja biegowa na rzecz operacji pięciomiesięcznej Poli, która urodziła się z wadą serca. Zbiórkę funduszy mogą wesprzeć wszyscy uczestnicy Biegu, którzy zadeklarują swoją pomoc i pobiegną z identyfikatorami „biegnę dla Poli”. Jeżeli do akcji włączy się co najmniej 200 osób, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże na jej operację 20 tysięcy złotych. Identyfikatory będzie można odebrać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego w dniu biegu 26.07 w godz. 18.30-20.30. Namiot bankowy rozstawiony zostanie przed budynkiem ośrodka Polonii przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie (przy biurze zawodów).

26 lipca po raz drugi w rywalizacji biegowej spotkają się drużyny klientów oraz pracowników Banku. W ramach projektu realizowanego pod hasłem „Drużynowa Liga Biegowa” drużyna klientów Banku, którą kieruje dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski oraz bankowców, której liderem jest lekkoatleta Paweł Januszewski, mają szansę na zdobycie jak największej liczby punktów, zarówno drużynowo jak i indywidualnie. Aktywność biegowa obydwu drużyn zostanie oceniona na podstawie najlepszych czasów uzyskanych w trakcie trzech etapów „historycznych” biegów, w skład których wchodzą: Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości. Za każdy ukończony bieg biegacz otrzyma liczbę punktów równą zaliczonemu dystansowi. Z kolei rywalizacja treningowa odbywa się na stadionach lekkoatletycznych w ramach akcji „BiegamBoLubię”. Po zakończeniu rywalizacji na zwycięskie drużyny czekają nagrody. Drużyna, która zbierze najwięcej punktów, wyjedzie na 4-dniowy obóz biegowy. W projekcie przewidziane są również indywidualne nagrody pieniężne dla trzech najlepszych zawodników, którzy uzyskają najwyższą łączną liczbę punktów jak i rzeczowe - dla najszybszej kobiety i mężczyzny, którzy zbiorą najwięcej punktów za udział w treningach oraz w imprezach biegowych w ramach projektu i poza nim. Ponadto zwycięska drużyna wskaże cel, na jaki Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę w wysokości 60 tys. zł.

Do startów w imprezach z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej (Bieg Konstytucji 3 Maja, Biegu Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości) można przygotowywać się również na stadionie warszawskiej Agrykoli (w czwartki o 17.00 odbywają się tu dodatkowe zajęcia) oraz podczas sobotnich treningów „BiegamBoLubię”.

Komentarz wideo lidera drużyny klientów PKO Banku Polskiego