2016-11-23

 

  • Program wsparcia start-upów ze ścieżką „Let’s Fintech with PKO Bank Polski” nagrodzony w konkursie ScaleUp.  
  • Bank znalazł się w gronie zwycięzców, którym przyznano dotację w ramach programu Start In Poland, na realizację programów akceleracyjnych dla startupów. 
  • Projekt wpisuje się w strategię banku na rzecz wspierania polskiej przedsiębiorczości.

Ścieżka „Let’s Fintech with PKO Bank Polski” została objęta dotacją przyznaną w programie ScaleUp, realizowanym przez PARP. Pierwszego konkursu w ramach rządowego programu Start In Poland. Celem inicjatywy jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych przedsiębiorstw. odzi przedsiębiorcy mogą otrzymać pomoc finansową na rozwinięcie biznesu nawet do 200 000 zł.

PKO Bank Polski jako organizacja stale dążąca do rozwoju i wspierająca młode polskie firmy, w tym roku otworzyła specjalną ścieżkę rekrutacyjną dla startupów, które działają w branży FinTech: „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Dzięki pozyskanej dotacji w programie ScaleUp, startupy, które złożą aplikację będą miały szansę na otrzymanie wymiernego wsparcia finansowego i doradczego ze strony mocnego partnera z ugruntowaną pozycją, jakim jest największy bank w Polsce.

Bardzo się cieszymy, że PKO Bank Polski został wyróżniony grantem w konkursie Scale UP. Nasz program akceleracji, wsparty dodatkowo przez ScaleUp będzie miał jeszcze większe szanse na wyłonienie najciekawszych rozwiązań powiązanych z branżą nowoczesnych technologii finansowych. Młode firmy i zespoły, które pozytywnie przejdą weryfikację naszych jurorów będą miały możliwość skorzystania z całego pakietu wspierającego, a oprócz grantu, otrzymają takie korzyści jak: wsparcie mentorów, dostęp do środowisk testowych również w środowisku klienckim w Oddziałach Laboratoryjnych banku, co stanowi unikalną szansę na zweryfikowanie ich pomysłów i ocenę wartości zarówno dla klientów, jak i dla biznesu mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polski.

Bank stawia na innowacje

Program realizowany przez Massachusetts Institute of Technology Enterprise Forum Poland przy wsparciu PKO Banku Polskiego służy wyłonieniu i wsparciu najciekawszych startupów technologicznych. Jednym z podstawowych celów projektu jest ułatwienie skutecznej komercjalizacji technologii. Udział w programie daje jego uczestnikom możliwość skorzystania ze wsparcia międzynarodowego zespołu mentorów i doświadczonych ekspertów, współpracę z MIT Technology Review, a także networking w rozległym ekosystemie innowacji skupionym wokół Massachusetts Institute of Technology.

Nabór do pierwszej tury programu trwa do 7 grudnia. Zgłosić się do niego mogą zarówno istniejące, młode polskie firmy z branży technologicznej, jak i zespoły, które dopiero mają pomysł na nowy biznes. Jury złożone z międzynarodowych inwestorów i mentorów wybierze 25 najlepszych start-upów. Pierwszy etap akceleracji odbędzie się w Warszawie. Zakłada on cykl warsztatów i szkoleń, które pomogą uczestnikom stworzyć lub zweryfikować model biznesowy start-upu. Wszystkie spotkania prowadzone będą przez wybitnych mentorów i ekspertów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W drugim etapie akceleracji udział weźmie 5 najlepszych zespołów. Odbędzie się on w Massachusetts Institute of Technology w USA. Jednym z podstawowych celów projektu jest ułatwienie skutecznej komercjalizacja technologii. Projekt wpisuje się też w szersze działania na rzecz wspierania odpowiedzialnego rozwoju.

Upowszechnianie najlepszych rozwiązań

Poszukując nieszablonowych rozwiązań, PKO Bank Polski podejmuje bezpośrednią współpracę z polskimi naukowcami. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy z Politechniką Gdańską prace nad kompleksowym rozwiązaniem biometrycznym. Celem jest stworzenie systemu identyfikowania i uwierzytelniania klientów na podstawie m.in. układu naczyń krwionośnych dłoni, kształtu twarzy i głosu, bez potrzeby używania haseł i kodów PIN w codziennym korzystaniu z usług bankowych.

Pod koniec sierpnia Bank objął główny patronat nad Startup Weekend Warsaw o tematyce FinTech. Najciekawszym rozwiązaniem przygotowanym przez start-upy podczas tego wydarzenia była aplikacja umożliwiająca spersonalizowaną komunikację klienta bankowego z chatbotem. Dzięki temu rozwiązaniu klient może zapytać o stan konta i dostępne dla niego produkty za pomocą krótkich wiadomości tekstowych. Bank współorganizował również spotkanie D-RAFT Corporate Demo Day „FinTech & Mobile”, podczas którego duży biznes i młodzi przedsiębiorcy mogli wzajemnie czerpać ze swoich doświadczeń. Obecnie bank wspólnie z D-RAFT wdraża program wyszukiwania polskich i zagranicznych startupów w fazie zaawansowanej w ramach programu The Heart Warsaw.