2014-05-15

Banco Espirito Santo (BES), PKO Bank Polski i Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza (PPCC) już po raz drugi organizują Portugalską Misję Biznesową w Polsce. Tegoroczna edycja wydarzenia, które ma na celu budowanie partnerstw biznesowych pomiędzy firmami z obu krajów, odbędzie się w dniach 28-29 maja w Warszawie, w Hotelu InterContinental. Wezmą w niej udział przedsiębiorcy z obu krajów reprezentujący sektor spożywczy. Dla polskich firm będzie to okazja nie tylko na spotkanie z dostawcami sztandarowych produktów portugalskiego rolnictwa, jak wino, oliwa czy owoce morza, ale również szansa na wyjście za pośrednictwem iberyjskich partnerów na nowe atrakcyjne rynki Afryki czy Ameryki Południowej, z którymi Portugalia utrzymuje stałe relacje.

W ramach Portugalskiej Misji Biznesowej w Polsce 2014 do Warszawy przyjeżdża prawie 30 portugalskich przedsiębiorców z branży spożywczej, którzy oferują wysokiej jakości produkty, takie jak oliwa, kawa, owoce morza, ryby czy wino. Polska jest dla Portugalczyków, których kraj liczy nieco ponad 10,5 mln obywateli, bardzo atrakcyjnym rynkiem zbytu. Z danych Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) w Lizbonie wynika, że w 2013 roku globalny eksport portugalskiej żywności osiągnął wartość 5,1 mld euro, przy wzroście 7,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Część produktów jest oczywiście eksportowana do Polski. Jednak wymiana odbywa się w obie strony. Według danych Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Lizbonie, w 2013 roku eksport polskich artykułów rolno-spożywczych do Portugalii zwiększył się o 11,5 proc, do poziomu 62,5 mln euro.

Z jednej strony polscy dystrybutorzy i handlowcy będą mieli dostęp do nowych produktów, które będą mogli zaoferować polskim konsumentom. Z drugiej, jest to szansa na zwiększenie eksportu żywności do krajów, z którymi Portugalia utrzymuje stałe relacje biznesowe, a które dla Polski nadal są obszarem niezagospodarowanym, na szybko rosnących rynkach afrykańskich czy południowo-amerykańskich. To szczególnie istotne biorąc pod uwagę, że Polska w 2013 roku znajdowała się na siódmym miejscu wśród państw Unii Europejskiej, które produkują najwięcej żywności.

W programie tegorocznej Portugalskiej Misji Biznesowej główny nacisk zostanie położony na przekazanie najważniejszych informacji o przemyśle spożywczym zarówno w Polsce, jak i Portugalii, oraz spotkania sektorowe i indywidualne pomiędzy firmami z obu krajów. Zainteresowani przedstawiciele firm będą mogli również zapoznać się z prezentacjami ekspertów BESI, Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej i PKO Banku Polskiego

Szczegółowe informacje dotyczące udziału w tegorocznej edycji Misji Portugalskiej dostępne są pod nr telefonu +48 22 580 39 42, lub adresem e-mail: michal.slowik@pkobp.pl.


Program

28 maja 2014 (środa), Hotel InterContinental III piętro, ul. Emili Plater 59

9:00 – 10:30 Prezentacje:

  • Bank  Espirito Santo
  • PKO Bank Polski
  • Ambasada Portugali
  • AICEP
  • Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza

11:00  Prezentacja dot. Polskiego sektora handlu detalicznego – Pedro Pereira da Silva, dyrektor  operacyjny Grupy Jeronimo Martins.

13:00  Lunch z przedsiębiorcami zorganizowany przez Bank Espirito Santo

14:00- 17:00  Prezentacje wystawców z Portugali & Spotkania B2B

17:00 – 19:00 Prezentacje wystawców z Portugali

 

29 maja 2014 (czwartek), Hotel InterContinental  III piętro, ul. Emili Plater 59 

9:30 – 13:00 Prezentacje wystawców z Portugali & Spotkania B2B

13:00  Lunch z przedsiębiorcami zorganizowany przez PKO Bank Polski

14:00 – 17:00  Prezentacje wystawców z Portugali & Spotkania B2B

17:00 – 18:30  Prezentacje wystawców z Portugali

18:30  Food & Wine Tasting – degustacja produktów prezentowanych przez przedsiębiorców z Portugali