2016-06-20

Jaki to był rok? Z pewnością intensywny. Uczniowie uczestniczyli w wielu lekcjach przedsiębiorczości i bankowania, które prowadzili zarówno nauczyciele jak i pracownicy PKO Banku Polskiego. Poza tym odbyło się mnóstwo konkursów o zasięgu ogólnopolskim jak i lokalnym. Szkoły prześcigały się w akcjach promujących ekonomię, oszczędzanie oraz przedsiębiorczość. Zorganizowano mnóstwo turniejów wiedzy ekonomicznej pod szyldem SKO, happeningów, tworzono gry planszowe bazujące na umiejętności liczenia oraz logicznego myślenia. SKO-wicze dbali również o środowisko naturalne przeprowadzając zbiórki surowców wtórnych, a także oszczędzając zasoby naturalne.

Ten rok szkolny był szczególny również ze względu na jubileusz 80-lecia SKO PKO Banku Polskiego. Wystawa interaktywna pokazująca fenomen Szkolnych Kas Oszczędności odwiedziła kolejne polskie miasta. Była m.in. w Siedlcach, Lublinie, Częstochowie, Lublińcu, Wrocławiu. Jakie były wrażenia uczniów, którzy obejrzeli wystawę? „Wystawa jest ekstra”, „Najbardziej podobał mi się stół multimedialny i gadżety z dawnych lat”, „Dla mnie najfajniejsze były plakaty informujące o konkursach, w których kiedyś uczestniczył mój tata”. 

Ale to jeszcze nie wszystko. Program edukacyjny SKO został uznany za „Inicjatywę Edukacyjną Roku”. Nagrodę na Zamku Królewskim w Warszawie odebrał Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i redakcję „Głosu Nauczycielskiego” uroczystej gali konkursu „Nauczyciel Roku”. Również CFA Society Poland – stowarzyszenie skupiające profesjonalistów zarządzania finansami oraz Gazeta Giełdy „Parkiet” nagrodziły PKO Bank Polski za edukację finansową najmłodszych oraz wprowadzenie SKO wśród dzieci i młodzieży.

Naszym sukcesem była również modernizacja platformy SzkolneBlogi.pl, dzięki czemu jesteśmy gotowi, aby w nowym roku szkolnym przyjąć kolejne setki blogów. Obecnie z SKO swoje internetowe kroniki prowadzi ponad 600 szkół podstawowych z całej Polski. Do blogowania dołącza coraz więcej placówek, które chcą wspólnie tworzyć społeczność otwartą na rozwój, nowe możliwości, a także promować swoją działnośc w internecie.

Już teraz wiemy, że wrzesień w SKO zapowiada się bardzo aktywnie. Przede wszystkim poznamy zwycięzców „Konkursu dla SKO” oraz „Konkursu dla Opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej”. We wrześniu odbędzie się również PKO Bieg Charytatywny Młodych, w którym SKO-wicze zawalczą o nagrody dla szkół oraz wesprą szczytny cel. Okrążenia wybiegane przez wszystkich uczestników zostaną przeliczone na obiady dla najbardziej potrzebujacych dzieci.

Zapraszamy do odwiedzania platformy SzkolneBlogi.pl, na której znajdziesz więcej informacji na temat aktywności szkół uczestniczących w programie edukacyjnym Szkolnych Kas Oszczędności.

Ciekawostki o SKO:

  • Ponad 80 lat – tak długą tradycją cieszy się program SKO Banku Polskiego
  • Około 4600 szkół podstawowych uczestniczy obecnie w programie (co trzecia szkoła podstawowa w Polsce)
  • Prawie 160 000 uczniów oszczędza w serwisie internetowym SKO
  • Do około miliona uczniów dociera oferta edukacyjna SKO
  • Ponad 600 szkół prowadzi szkolny blog na platformie SzkolneBlogi.pl