2017-03-13
  • Wystartował kolejny nabór do programu akceleracyjnego dla start-upów realizowanego przez PKO Bank Polski wspólnie z MIT Enterprise Forum Poland.
  • Celem projektu jest pomoc start-upom, które rozwijają unikalne technologie oraz przyspieszenie procesu komercjalizacji wypracowanych przez nie rozwiązań.
  • Bank szeroko wspiera podnoszenie poziomu innowacyjności polskiej gospodarki.

W ramach programu PKO Bank Polski jest patronem ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”dedykowanej nowoczesnym technologiom związanym z finansami. Poszukuje młodych, polskich firm, których rozwiązania cechuje unikalność, odpowiedni potencjał biznesowy oraz zaawansowany poziom dojrzałości pomysłu. Bank po raz kolejny włączył się w inicjatywę wsparcia start-upów, których głównym kapitałem jest innowacyjność oferowanych rozwiązań i nieszablonowy sposób myślenia.

Partnerstwo w MITEF jest elementem strategii Banku w zakresie wspierania innowacji oraz budowy ekosystemu dla wsparcia polskich start-upów. Poprzez własny akcelerator dajemy możliwość na weryfikację i testowanie nowych interesujących rozwiązań, które mają potencjał na wykorzystanie przez Bank. Dzięki rozszerzeniu MITEF o nowych partnerów z branży medycznej, energetycznej i surowcowej wierzymy, że będzie to wiodący akcelerator na polskim rynku – mówi Szymon Wałach, dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim.

Wystartowała kolejna rekrutacja start-upów

Rekrutacja do programu potrwa do 15 maja 2017 roku. Zgłosić się do niego mogą zarówno istniejące, młode polskie firmy z branży technologicznej, jak i zespoły, które dopiero mają pomysł na nowy biznes. Jury złożone z międzynarodowych inwestorów i mentorów wybierze 25 najlepszych start-upów. Pierwszy etap akceleracji odbędzie się w Warszawie. Zakłada on cykl warsztatów i szkoleń, które pomogą uczestnikom stworzyć lub zweryfikować model biznesowy start-upu. Spotkania prowadzone będą przez wybitnych mentorów i ekspertów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. W drugim etapie akceleracji udział weźmie 5 najlepszych zespołów. Odbędzie się on w Massachusetts Institute of Technology w USA. Wybrane start-upy, dzięki dotacji z programu Scale UP, będą miały także szansę na otrzymanie wsparcia finansowego nawet do kwoty 200 tys. zł. Najlepsi mogą też liczyć na komercjalizację opracowanych rozwiązań.

Program przyspieszenia rozwoju firmy

Program akceleracyjny realizowany przez Massachusetts Institute of Technology Enterprise Forum przy wsparciu PKO Banku Polskiego służy wyłonieniu i wsparciu najciekawszych start-upów technologicznych. Jednym z podstawowych celów projektu jest ułatwienie skutecznej komercjalizacji technologii. Udział w programie daje jego uczestnikom możliwość skorzystania ze wsparcia międzynarodowego zespołu mentorów i doświadczonych ekspertów, współpracę z MIT Technology Review, a także networking w rozległym ekosystemie innowacji skupionym wokół Massachusetts Institute of Technology.

Sześć start-upów technologicznych na etapie akceleracji

Aktualnie trwający nabór to druga już tura rekrutacji do programu realizowanego w ramach projektu dofinansowanego ze środków ScaleUp. Do poprzedniej, trwającej obecnie edycji akceleracji, która rozpoczęła się w styczniu b.r., zakwalifikowały się 23 start-upy, w tym aż sześć najlepszych zespołów w ścieżce „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Rozwiązania wypracowane przez zwycięskie zespoły, zostały zaprezentowane w PKO Banku Polskim podczas wydarzenia Demo Day.

Zespół IC Solutions przedstawił innowacyjny mechanizm wdrożenia długopisu służącego do automatycznej cyfryzacji papierowych dokumentów, a zespół Saas Manager zaprezentował unikalną platformę informatyczną do tworzenia i integracji usług w chmurze. Start-up Coinfirm Blockchain Lab przedstawił z kolei rozwiązanie do potwierdzania dokumentów w oparciu o blockchain, służące do eliminacji nadużyć w obrocie dokumentami online. Kolejny start-up - Nu Delta zaprezentował nowatorskie rozwiązanie do błyskawicznego, automatycznego rozpoznania informacji z faktur za pomocą aparatu w telefonie. Kolejni zwycięzcy - firmy Fenige oraz Moneyfriend pokazały platformę do przesyłania błyskawicznych przelewów międzynarodowych oraz mechanizm chatbota dla Faceebook Messengera, dedykowanego segmentowi młodych klientów.

Współpraca z innymi wpisana w cyfrową organizację

Doceniając potencjał innowacyjnych rozwiązań tworzonych przez polskich naukowców i młodych przedsiębiorców Bank intensywnie współpracuje i wspiera środowisko polskich startupów.W 2016 roku był Głównym Partnerem pierwszej edycji programu akceleracyjnego dla start-upów prowadzonego wspólnie z MITEF. W ramach programu pięć najlepszych zespołów w czerwcu br. wyjechało do USA na finałowy etap akceleracji. W sierpniu ubiegłego roku Bank objął główny patronat nad wydarzeniem Startup Weekend Warsaw o tematyce FinTech, a od 2015 roku współpracuje z D-RAFT w zakresie wyszukiwania unikalnych rozwiązań technologicznych. Projekt ten jest obecnie kontynuowany w zakresie programu FinTech, w nowym centrum współpracy korporacji ze startupami - The Heart Warsaw.

Bank jest też otwarty na wdrażanie we własnych systemach nieszablonowych rozwiązań proponowanych przez młodych naukowców i przedsiębiorców. Kolejnym etapem rozwoju współpracy z tym środowiskiem jest zakup na początku 2017 roku cyfrowej spółki ZenCard, oferującej platformę do tworzenia programów lojalnościowych dla sieci handlowych, sklepów i punktów usługowych. Będąc pierwszą polską instytucją finansową, która zainwestowała bezpośrednio w rozwiązanie fintechowe, PKO Bank Polski wyznaczył kierunek dla pozostałych instytucji działających na rynku.