2016-10-10


18 minut, aby zmienić świat na lepsze – tak można streścić założenia wystąpień prelegentów podczas odbywających się na całym świecie konferencji TED oraz TEDx, które od wielu lat organizowane są także w Polsce. Najbliższa odbędzie się 26 października w Łodzi, a jej sponsorem jest PKO Bank Polski.

TEDxPiotrkowskaStreet – konferencja warta rozpowszechnienia

Konferencje TED (Technology, Entertainment and Design) uznawane są za największą platformę wymiany nowych koncepcji i „idei wartych rozpowszechniania”. To cykl konferencji organizowanych w Stanach Zjednoczonych oraz państwach Europy i Azji. Ich celem jest prezentowanie pomysłów, mogących przyczynić się do modyfikacji postaw, czy rozwiązania ważnych problemów – w skali światowej lub w bliższym otoczeniu. Konferencje TEDx to wydarzenia odbywające się na tych samych zasadach i na licencji TED, ale mają nieco mniejszy zasięg – są organizowane przez lokalne społeczności. Łódzka edycja TEDxPiotrkowskaStreet odbędzie się już po raz drugi – tym razem 26 października br.

Ludzie z ideą

Hasło przewodnie tegorocznej konferencji TEDxPiotrkowskaStreet brzmi: „Art of life”. Swoje wystąpienia zaprezentuje kilkudziesięciu prelegentów, wśród nich m.in. Mateusz Kusznierewicz, Jasiek Mela, ale także Matylda Olga Stefanowska, Katarzyna Zielińska, Marta Pawlak, Justyna Panfilewicz, Richard Łada, Dariusz Supeł, Anna Książek, Marta Rolnik, Oana Joumah.

Każdy z mówców, przez maksymalnie 18 minut, poruszy ważne według niego kwestie, np. odnoszące się do jego doświadczeń, wiedzy, przemyśleń, życiowych lekcji – sukcesów i porażek, czy motywacji do działania. Konferencja będzie dwujęzyczna – część prelegentów będzie mówić w języku angielskim, część - po polsku, ale widownia może oczywiście liczyć na tłumaczenie. Przemówienia będą transmitowane online w internecie: http://tedxpiotrkowskastreet.com.

Wszystkie wystąpienia podczas konferencji TED i TEDx są archiwizowane i bezpłatnie udostępnione na stronie: TED.com. Biblioteka TEDx zawiera więcej niż 30 tys. prelekcji z ponad 130 krajów, w tym także z Polski, m.in. Anny Dymnej.

Ważne tematy

Formuła konferencji TED i TEDx jest oryginalną propozycją prezentowania ważnych idei, pozwalająca im szerzej zaistnieć, zyskać popularność lub stać się pretekstem do dalszej debaty. Inicjatywa popularyzuje wiedzę, a poruszane tematy w zasadzie nie mają ograniczeń. Jej celem jest zwrócenie uwagi na uniwersalne wartości, niezwiązane z bieżącą sytuacją ekonomiczną, społeczną czy panującymi modami. Wystąpienia dotyczą zarówno nauki, technologii, biznesu, rozrywki, ale także rozwoju osobistego czy motywacji – tych odnoszących się do psychologicznych aspektów życia czy poszukania własnej drogi jest najwięcej.

Na organizowanych konferencjach wystąpiły już setki znakomitych prelegentów, wśród nich np. Bill Gates czy Steve Jobs. W Polsce, konferencje TEDx odbywają się w wielu miastach – ich gospodarzami były m.in. Warszawa, Łódź, Poznań, Kraków, Gdańsk, Bielsko-Biała, Katowice, Wrocław. Najbliższa edycja TEDxPiotrkowskaStreet odbędzie się 26 października w Łodzi. PKO Bank Polski, jako instytucja odpowiedzialna społeczne i zainteresowana promocją idei godnych rozpowszechniania, jest sponsorem wydarzenia.

Więcej na www.tedxpiotrkowskastreet.com

Ewa Maciejewska
specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

TED - idee na przyszłość