2015-10-22

Wykazali się zaangażowaniem, kreatywnością, nieszablonowym podejściem do edukacji najmłodszych. Są najlepszymi z najlepszych. O kim mowa? O nauczycielach-Opiekunach SKO, którzy w miniony piątek zostali nagrodzeni na oficjalnej gali zorganizowanej przez PKO Bank Polski z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego to ponad 80 lat tradycji. W tej chwili to najstarszy, największy i najbardziej innowacyjny program edukacji finansowej dla dzieci. Od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony nauczycieli, rodziców i oczywiście najmłodszych. Obecnie skupia prawie 5 tysięcy szkół, a prawie 7 tysięcy nauczycieli edukuje swoich uczniów, że warto oszczędzać w SKO. Udało im się przekonać prawie 160 tysięcy dzieci, które posiadają swoje internetowe konta SKO.

To właśnie dla tych, bez których SKO nie mogłoby istnieć, czyli nauczycieli, został stworzony „Konkurs dla nauczycieli-Opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej”. Co roku nagradzanych jest kilkaset osób. Po raz czwarty najlepsi z najlepszych zostali zaproszeni na uroczystą galę, która odbyła się w przepięknej sali Marii Curie-Skłodowskiej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Piątkowy wieczór na długo zapadnie w pamięci także dzięki gościom honorowym, którzy licznie przybyli na galę. Byli to m.in.: ks. Andrzej Augustyński (Prezes Stowarzyszenia Siemacha), Rafał Sonik (kierowca rajdowy, zwycięzca rajdu Dakar), Ewa Małyszko (Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Bankowy PTE s.a.), przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Komendy Głównej Policji.

Gala rozpoczęła się oficjalnym powitaniem wszystkich zgromadzonych przez Jacka Obłękowskiego – Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego, który podziękował nauczycielom za zaangażowanie w edukację najmłodszych. Dopełnienie jego słów można było znaleźć w oficjalnym liście od Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, w którym także dziękowała nauczycielom za „gotowość poświęcenia czasu na tę pracę, za wartości wychowawcze, które budujecie w swoich szkołach”. Małgorzata Kocoń Dyrektor Biura Młodego Klienta przedstawiła najważniejsze aspekty SKO, kładąc nacisk na kompetencje, które rozwijają dzieci w nim uczestniczące. Program edukacyjny nie tylko nauka oszczędzania. To także umiejętność pracy w grupie, poszanowanie zasad fair play, samodzielność, a także umiejętność aktywizacji społeczności lokalnych.

Niespodzianką wieczoru była prelekcja z udziałem gości, którzy o przedsiębiorczości, ekonomii i oszczędzaniu mają wiele do powiedzenia. Ewa Małyszko, ks. Andrzej Augustyński i Rafał Sonik rozmawiali o motywacjach, autorytetach i możliwościach zaszczepienia w dzieciach pasji. Była to spora dawka informacji o nieszablonowym podejściu do edukacji dzieci i ogromna porcja inspiracji nie tylko w kontekście edukacji, ale także dla każdego dorosłego człowieka. Talent zaczyna się od zaszczepienia pasji i pokazania odpowiedniej drogi. Każdy z nas może pokierować tak dzieckiem, żeby w przyszłości wyrosło na świadomego i odpowiedzialnego człowieka. To od nas zależy kim i jaki będzie. To wielka odpowiedzialność, dlatego cieszymy się, że są tacy nauczyciele i programy edukacyjne, które wspierają tę pracę – podkreślali prelegenci.

Najważniejszym punktem wieczoru było nagrodzenie nauczycieli-Opiekunów SKO. Na scenie z rąk wiceprezesa Jacka Obłękowskiego i dyrektor Małgorzaty Kocoń nagrodę odebrało ponad 50 nauczycieli. Są to osoby, które wyróżniają się ponadprzeciętnym zaangażowaniem, pasją i kreatywnością. Pochodzą z małych miejscowości i dużych miast. Każdy ma odmienny charakter i podejście do dzieci i ich edukacji. Łączy ich jedno: wspólnie tworzą nowoczesne SKO. Tych kilkudziesięciu nauczycieli – wybranych z ponad 7 tysięcy będących Opiekunami SKO – odebrało brązowe, srebrne i złote odznaki. W tym roku po raz pierwszy przyznano także platynową odznakę – dla najlepszego nauczyciela w Polsce. Wszyscy laureaci wyróżniają się szczególnym zaangażowaniem w swoją pracę. Codziennie wykorzystują nowoczesne narzędzia edukacji. Na specjalnie dla nich przygotowanej platformie SzkolneBlogi.pl prowadzą blogi. W tej chwili jest ich ponad 560. Często zdarza się, że uczniowie zyskują nowe kompetencje stając się fotoreporterami szkolnymi czy dziennikarzami, którzy opisują wszystkie wydarzenia na blogu. Codzienne wpisy zachwycają różnorodnością i kreatywnością i są odwiedzane nie tylko przez uczniów, ale także przez rodziców i mieszkańców danych miejscowości.

Na gali obecni byli również dyrektorzy najlepszych szkół. Na scenie odebrali symboliczne czeki na 20, 15 i 10 tysięcy złotych – nagrody w „Konkursie dla Szkolnych Kas Oszczędności”. Są to laureaci wybrani z pośród 5 tysięcy szkół, które uczestniczą w programie. Nagroda ta może być dowolnie spożytkowana na np. wyposażenie sal dydaktycznych, zakup sprzętu sportowego, itp. Do tej pory w 4 edycjach konkursu PKO Bank Polski przekazał ponad 4 mln złotych na nagrody dla nauczycieli i szkół.

Kończącym momentem było wspólne zwiedzanie tarasu widokowego na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Wieczorna panorama Warszawy zachwyciła niejednego uczestnika gali. Temperaturę po wieczornym spacerze podniosła informacja, że dwa dni wcześniej to PKO Bank Polski został laureatem prestiżowej nagrody. SKO zostało „Edukacyjną Inicjatywą Roku”. Nagrodę przyznawaną przez kapitułę składającą się z nauczycieli odebrał podczas gali zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i redakcję „Głosu Nauczycielskiego” Prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło.

Wszyscy w doborowych nastrojach i pełni zapału powrócili do swoich obowiązków, planując kolejne niesamowite wydarzenia w szkołach. Do zobaczenia za rok.