2015-11-04

Od 3 listopada w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Lublińcu można zobaczyć wystawę prezentującą 80-letnią historię Szkolnych Kas Oszczędności.

Z okazji jubileuszu zorganizowano wystawę, pokazującą fenomen tego najstarszego i największego w Polsce programu edukacji finansowej dla dzieci. Wśród eksponatów znalazły się unikatowe zdjęcia, plakaty i dokumenty oraz pamietające poprzednie stulecie gadżety. Każdy z nich ma swoją wyjątkową historię. Można zobaczyć m.in. wydawany od lat 50. periodyk „Wiadomości SKO”, do którego wiersze o oszczędzaniu pisał np. Jan Brzechwa czy plakaty anonsujące konkursy SKO, tworzone przez najwybitniejszych polskich rysowników i grafików. Autorem jednego z nich jest Tomasz Lew Leśniak, twórca kultowej postaci Jeża Jerzego. Całość ekspozycji wzbogacają elementy multimedialne.

Szkolne Kasy Oszczędności to program edukacji finansowej na miarę XXI wieku. Obecnie dzieci uczestniczące w SKO uczą się nie tylko oszczędzania, ale również zdobywają kompetencje i doświadczenia przydatne w dorosłym życiu. Przedsiębiorczość, umiejętność kreatywnego myślenia, znajomość zasad fair play, odpowiedzialność czy też systematyczność to tylko niektóre z nich. Program dynamicznie się rozwija i obejmuje już nie tylko podstawy bankowości, ekonomii, ale również ekologii i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Lubliniec jest dziesiątym miastem, w którym w tym roku gości wystawa. Można ją oglądać od 3 do 12 listopada (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00), przy ulicy przy ul. Ignacego Paderewskiego 9.

Dodatkowo wystawę można zobaczyć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: www.pkobp.pl/80-lat-sko.

SKO w liczbach:

  • w programie edukacyjnym SKO uczestniczy już co trzecia polska szkoła podstawowa,
  • ponad 157 tysięcy dzieci w wieku 5-13 lat posiada konta internetowe SKO,
  • oferta edukacyjna SKO dociera do ponad miliona uczniów,
  • ponad 560 szkół prowadzi bloga na platformie SzkolneBlogi.pl,
  • oficjalna gra SKO na portalu NK - Szkoła Oszczędzania liczy około 75 tysięcy członków.

 

W październiku br. obchody jubileuszu 80lat SKO prowadzonego przez PKO Bank Polski oraz towarzysząca temu wystawa, zostały jednomyślnie uznaneInicjatywą Edukacyjną Roku”. Nagrodę odebrał na Zamku Królewskim w Warszawie Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło podczas zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i redakcję „Głosu Nauczycielskiego” uroczystej gali konkursu „Nauczyciel Roku”.