2013-06-23

Nadchodzące wielkimi krokami wakacje to doskonały czas na skorzystanie z dostępnej w IKO funkcji czeków. Dzięki nim można łatwo przekazywać np. swoim dzieciom przebywającym na koloniach pieniądze za pomocą smsów, e-maili lub podczas zwykłej rozmowy telefonicznej. Warto jednak pamiętać, że skorzystanie przez dziecko z czeku wymaga również znajomości hasła.

Czek to jednorazowy dziewięciocyfrowy kod umożliwiający dokonywanie płatności IKO w trybie offline. Przy użyciu czeku można płacić w sklepach tradycyjnych i online oraz wypłacać pieniądze z bankomatów bez konieczności łączenia z Internetem. Dzięki tym cechom czeki można przekazać nawet osobie, która nie korzysta jeszcze z aplikacji IKO i nie ma w komórce łączności z Internetem.

Do skorzystania z czeku oprócz jego numeru potrzebne jest też czterocyfrowe hasło zabezpieczające. Przed rozpoczęciem tworzenia czeków jest zatem najpierw potrzebne zalogowanie do serwisu iPKO i nadanie hasła do czeku. Potem wystarczy wygenerować czek w aplikacji IKO zgodnie z poniższą instrukcją.

Instrukcja tworzenia i przesyłania czeku:

  1. Uruchom aplikację IKO i zaloguj się do niej kodem PIN.
  2. Z karuzeli na głównym ekranie aplikacji lub z ekranu menu wybierz funkcję „Czeki”.
  3. Na ekranie z listą czeków wybierz przycisk „Utwórz czek”.
  4. Po pojawieniu się formularza do utworzenia czeku, najpierw wpisz kwotę czeku (czyli na jaką maksymalną kwotę wypłaty gotówki z bankomatu lub zakupów ma pozwalać Twój czek) i wybierz czas jego ważności spośród opcji:15 minut, 2 godziny, 12 godzin, 24 godziny i 72 godziny. Opcjonalnie, możesz również nadać tytuł czeku.
  5. Teraz wystarczy kliknąć „Zapisz” i potwierdzić utworzenie czeku kodem PIN, tym samym, którego używasz do logowania.
  6. Po utworzeniu czeku aplikacja wyświetli przycisk „Prześlij”  służący do przesyłania czeku smsem lub e-mailem.
  7. Po przesłaniu czeku odbiorcy należy przekazać mu jeszcze (np. drugim smsem albo e-mailem lub podczas rozmowy telefonicznej) utworzone wcześniej hasło do czeku.

Więcej o czekach i innych funkcjach aplikacji IKO dowiesz się na stronie www z instrukcjami obsługi aplikacji IKO.