2013-11-25

Związek Banków Polskich ostrzega przed nowym zagrożeniem w sieci!

Korzystając z usług bankowości elektronicznej, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Wiele zależy od Ciebie, dlatego pamiętaj o kluczowych zasadach bezpiecznego korzystania ze swojego konta.

W ostatnim czasie, o czym informuje również Związek Banków Polskich pojawiło się w sieci nowe niebezpieczeństwo zagrażające Klientom polskich banków, korzystających z usług bankowości elektronicznej.

Istnieje ryzyko zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem - Banapter, które umożliwia przestępcom podmianę rachunku bankowego skopiowanego przez Klienta do „schowka” a następnie wklejonego np.: do formularza przelewu. Wirus nadzoruje zawartość „schowka” w celu wykrycia numeru rachunku bankowego, który może być zapisany w dwóch wersjach (ze spacjami lub bez spacji). Do zainfekowania komputerów przestępcy wykorzystują, wysyłane na zasadzie spamu, wiadomości e-mail. Trafiają one do przypadkowych odbiorców, ale wiele z nich dociera również do Klientów polskich banków. Treść wiadomości e-mail nakłania ich odbiorców do otwarcia załączników pdf lub jpg. Nazwa załączników może zawierać w sobie informacje sugerującą otrzymanie np. niezapłaconej faktury VAT. Po otwarciu załącznika następuje zainfekowanie komputera, któremu może towarzyszyć komunikat o rzekomym błędzie dotyczącym uszkodzenia pliku.

Pamiętaj, otwieranie załączników w wiadomościach email pochodzących od nieznanych nadawców niesie ryzyko zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.

Zachowaj czujności i każdorazowo upewnij się przed zatwierdzeniem transakcji, że widoczny na ekranie numer rachunku bankowego jest tym samym rachunkiem, który został skopiowany i na który powinien zostać zrealizowany przelew.

Więcej na temat szkodliwego oprogramowania znajdziesz się na stronie Związku Banków Polskich, o żelaznych zasadach bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej przeczytasz także w serwisie Bankomania.

Więcej na temat bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej.  

Bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunku zależy również od Ciebie!

W przypadku pytań lub wątpliwości - skontaktuj się z konsultantem serwisu telefonicznego iPKO pod numerem
801 307 307,
lub +48 81 535 60 60 (opłata zgodna z taryfą operatora).