2016-04-08

Wszystkich zainteresowanych historią oraz współczesną, innowacyjną odsłoną Szkolnych Kas Oszczędności zapraszamy do Oddziału 1 PKO Banku Polskiego przy ul. Sienkiewicza 33/35 w Kielcach. W tej lokalizacji zbiory będą dostępne do 16 maja br. (od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-18.00).

Wśród eksponatów znalazły się unikatowe zdjęcia, plakaty i dokumenty oraz pamietające poprzednie stulecie gadżety. Każdy z nich ma swoją wyjątkową historię. Możemy zobaczyć m.in. wydawany od lat 50. periodyk "Wiadomości SKO", do którego wiersze o oszczędzaniu pisał np. Jan Brzechwa czy plakaty anonsujące konkursy SKO, tworzone przez najwybitniejszych polskich rysowników i grafików. Autorem jednego z nich jest Tomasz Lew Leśniak, twórca kultowej postaci Jeża Jerzego. Pośród zbiorów znajdziemy też książeczkę SKO z okresu PRL, na którą z sentymentem spojrzy niemal każdy czterdziesto- czy pięćdziesięciolatek; uczył się w końcu w czasach, kiedy zdecydowana większość polskich szkół należała do SKO. Całość ekspozycji wzbogaca stół multimedialny z ekranem dotykowym - z zabawami i materiałami interaktywnymi.

Ponadto Bank przygotował wirtualną wersję wystawy, która dostępna jest na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: www.pkobp.pl/80-lat-sko.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wyglądały zmiany, jak oszczędzali twoi dziadkowie czy rodzice, a jak mogą oszczędzać w tej chwili dzieci – przyjdź na wystawę „80 lat SKO”.