2011-04-01

Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego podjęła uchwały powołujące: Piotra Alickiego, Bartosza Drabikowskiego, Jarosława Myjaka, Jacka Obłękowskiego oraz Jakuba Papierskiego na stanowiska wiceprezesów Zarządu PKO Banku Polskiego. Zgodnie z podjętymi uchwałami osoby te zostały powołane na wspólną, trzyletnią kadencję Zarządu PKO Banku Polskiego do pełnienia następujących funkcji:

  • Piotr Alicki – wiceprezes odpowiedzialny za obszar informatyki,
  • Bartosz Drabikowski – wiceprezes odpowiedzialny za obszar finansów i rachunkowości,
  • Jacek Obłękowski– wiceprezes odpowiedzialny za obszar bankowości detalicznej,
  • Jarosław Myjak – wiceprezes odpowiedzialny za obszar bankowości korporacyjnej,
  • Jakub Papierski – wiceprezes odpowiedzialny za obszar bankowości inwestycyjnej. Konkurs na stanowisko wiceprezesa odpowiedzialnego za obszar ryzyka i windykacji nie został rozstrzygnięty, co oznacza, że Rada Nadzorca PKO Banku Polskiego ponownie ogłosi postępowanie kwalifikacyjne w tym zakresie. Zgodnie ze Statutem Banku Rada Nadzorcza wybierała kandydatów na wniosek Prezesa Zarządu. – Z zarekomendowanych przez Radę Nadzorczą kandydatów wybrałem osoby sprawdzone, z którymi pracowałem przy tworzeniu i realizacji Strategii LIDER na lata 2010-2012. Razem udało nam się zrealizować wiele projektów ważnych dla rozwoju naszego Banku i jednocześnie wypracować dobre wyniki finansowe. W składzie Zarządu kolejnej kadencji pojawi się także nowa osoba, gdyż każdy zespół wymaga zmian, zwłaszcza że dynamicznie przekształca się i unowocześnia sam Bank. Kluczowe jest, aby nowy Zarząd poprzez swój profesjonalizm i dobrą współpracę opartą na zaufaniu skoncentrował się na budowaniu wartości dla akcjonariuszy i umacnianiu pozycji rynkowej. Przed naszym Bankiem jeszcze wiele wyzwań, głównie w obszarze obsługi klientów – podkreśla Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego. Do ogłoszonego postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska wiceprezesów PKO Banku Polskiego zgłosiło się 18 kandydatów, którzy spełnili formalne kryteria. Ponadto 23 marca 2011 roku Wojciech Papierak, obecny wiceprezes Zarządu odpowiedzialny za obszar bankowości detalicznej poinformował Bank o podjętej przez niego decyzji o rezygnacji z ubiegania się o powołanie do Zarządu następnej kadencji. Wspólna kadencja nowego Zarządu Banku rozpocznie się z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PKO Banku Polskiego zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Banku za 2010 rok. Jacek Obłękowski - nowa osoba w Zarządzie - od maja 2007 roku do czasu połączenia z Fortis Bankiem Polska był prezesem zarządu Dominet Banku. Od kwietnia 2009 roku wchodził w skład zarządu Fortis Banku Polska jako wiceprezes odpowiedzialny za obszar obsługi małych przedsiębiorstw i klientów indywidualnych. Poprzednio był wiceprezesem Zarządu PKO BP, z którym związany był od 1998 roku, wcześniej pełniąc w Banku stanowiska kierownicze wyższego szczebla m.in. w obszarze bankowości detalicznej oraz zarządzania siecią. Pracę zawodową rozpoczął w 1991 roku w Powszechnym Banku Gospodarczym. Jacek Obłękowski był również przewodniczącym Rady Nadzorczej KredoBanku na Ukrainie oraz Inteligo Financial Services.
***

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego pod względem wyników finansowych. Za rok 2010 roku osiągnął zysk netto w wysokości 3,3 mld zł. Z ponad 25-procentowym udziałem w rynku zajmuje także czołowe miejsce w sprzedaży złotowych kredytów hipotecznych, oferując oprócz tradycyjnych kredytów hipotecznych również preferencyjne kredyty mieszkaniowe z dopłatą państwa. PKO Bank Polski jest wielokrotnie nagradzany w wielu prestiżowych rankingach. Oferta kredytu hipotecznego, pod względem dostosowania do nietypowych oczekiwań klientów, została uznana za najlepszą na rynku przez portal finansowy Comperia.pl. Bank został również doceniony za elastyczność oferty tych kredytów, które mogą być udzielane na sfinansowanie różnych celów oraz w kategorii najlepszego banku oszczędnościowo-inwestycyjnego. Aż pięć produktów PKO Banku Polskiego: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, konto, lokata i karta kredytowa, zostało nagrodzonych przez miesięcznik Reader’s Digest certyfikatami „Produkt Roku 2010” jako najczęściej i najchętniej wybierane przez klientów. Bank jest też m.in. laureatem „Złotego Bankiera” za najlepszy na rynku kredyt gotówkowy i kredyt dla firm, zwycięzcą konkursu „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorców”, posiadaczem certyfikatu „Firma Przyjazna Klientowi” oraz najlepszym bankiem komercyjnym według Warsaw Business Journal. Według analiz firmy badawczej MillwardBrown SMG/KRC PKO Bank Polski cieszy się najwyższym zaufaniem spośród badanych instytucji finansowych – 3/4 ankietowanych ufa jego stabilności finansowej. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju, o czym świadczy pozycja lidera rankingu „Top Marka” według magazynu Press. Jest także najdroższą marką na polskim rynku bankowym. Specjaliści z magazynu The Banker wycenili jej wartość na miliard dolarów, a w rankingu Rzeczpospolitej „Polskie Marki 2010” jej wartość została określona na 3,6 mld zł.