Dziennik Ekonomiczny

2019.10.09

Porozumienie ws. brexitu mało prawdopodobne

Dziś w centrum uwagi:

Minutes FOMC mogą potwierdzić, że preferowanym przez większość członków komitetu scenariuszem podczas wrześniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej było wstrzymanie się w najbliższym czasie z dalszymi obniżkami stóp. Dane ze sfery realnej i wydarzenia geopolityczne mogą jednak na taki scenariusz nie pozwolić, co tłumaczy rosnące rynkowe wyceny prawdopodobieństwa kolejnego cięcia stóp już w październiku.

 

Przegląd wydarzeń:

GER:Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w sierpniu o 0,3% m/m po spadku o 0,4% m/m w lipcu (dane odsezonowane). Lepszy od oczekiwań odczyt nie znosi narracji o postępującej recesji w niemieckim sektorze przemysłowym, gdyż w ujęciu rok do roku produkcja pogłębiła spadek do -4,0% (wda). Na ciąg dalszy problemów przetwórstwa wskazują też opublikowane wcześniej w tym tygodniu słabe dane o zamówieniach oraz ubiegłotygodniowe odczyty wskaźników koniunktury.

USA: Szef Rezerwy Federalnej J.Powell potwierdził zależność Fed od napływających danych z gospodarki. Zapewnił też, że w razie potrzeby władze monetarne podejmą odpowiednie działania w celu dalszego wspierania ekspansji gospodarczej w USA. Wypowiedź nie zamyka drogi do kolejnej obniżki stóp procentowych. J.Powell zapowiedział ponadto, że Fed powróci do skupu bonów skarbowych, w celu zapobiegania zakłóceniom na rynku pieniężnym, które były obserwowane w ubiegłym miesiącu. Rozwiązanie nie powinno być jednak traktowane jako powrót do QE, nie są też znane szczegóły planowanych operacji.

USA:Inflacja PPI w USA nieoczekiwanie spadła we wrześniu do 1,4% r/r z 1,8% r/r w sierpniu. Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 2,0% r/r wobec 2,3% r/r miesiąc wcześniej. W ciągu miesiąca wskaźnik bazowy spadł o 0,3%, najsilniej od czterech lat, co sugeruje wygasanie napięć inflacyjnych po stronie producentów. Biorąc pod uwagę historyczne zależności można się spodziewać spadków inflacji również po stronie konsumenta. Wyhamowanie inflacji potwierdza, że procesy cenowe nie stoją na przeszkodzie do kolejnych obniżek stóp procentowych w USA.

POL:Szef KPRM M.Dworczyk powiedział, że rząd PiS zrobi wszystko, aby utrzymać ceny prądu na obecnym poziomie. Dodał, że jest przekonany, iż w 2020 uda się ten cel osiągnąć.

UK: Wg cytowanego w mediach anonimowego źródła w brytyjskim rządzie, kanclerz Niemiec A.Merkel powiedziała brytyjskiemu premierowi B.Johnsonowi, że porozumienie w sprawie brexitu jest ogromnie mało prawdopodobne, jeśli Wielka Brytania nie pozostawi Irlandii Płn. w unii celnej z UE. Rozmowy w Brukseli mają być bliskie załamania.

USA: Wg doniesień Bloomberga administracja D.Trumpa prowadzi dyskusje na temat możliwych ograniczeń w przepływie kapitału do Chin, ze szczególnym naciskiem na inwestycje dokonywane przez rządowe fundusze emerytalne. W poniedziałek USA umieściły 28 chińskich organizacji rządowych i handlowych na czarnej liście, oskarżając je o udział w represjach władz wobec muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej. Wczoraj urzędnicy powiązani z represjami zostali objęci przez USA ograniczeniami wizowymi.

HUN:Inflacja CPI na Węgrzech wyhamowała we wrześniu do 2,8% r/r z 3,1% r/r w sierpniu. Inflacja spadła poniżej celu MNB (3,0%) oraz była niższa od oczekiwań. We wrześniu wzrost cen żywności i napojów wyhamował do 4,8% r/r z 5,3% r/r miesiąc wcześniej, spadek cen paliw przyspieszył do -4,6% r/r. Wzrosła natomiast publikowana przez bank centralny inflacja wrażliwa na popyt (do 3,1% r/r z 2,9% r/r), którą bank centralny traktuje jako wskaźnik istotny z punktu widzenia polityki pieniężnej. W naszej ocenie publikacja nie będzie miała wpływu na gołębią postawę banku centralnego.

POL:Bank Światowy prognozuje, że tempo wzrostu PKB w 2019 wyniesie 4,3%, a następnie  spowolni: w 2020 do 3,6%, a w 2021 do 3,3%. Prognoza na 2019 została podniesiona o 0,3 p. p. w porównaniu z kwietniem, oczekiwania na lata 2020-2021 pozostały be zmian.