2014-10-23

31 października to oczekiwana data połączenia Nordea Bank Polska (NoBP) z PKO Bankiem Polskim. Marka Nordea Bank Polska zniknie z rynku, a jej klienci staną się klientami PKO. Bez zmian pozostaną ich numery rachunków bieżących, kredytowych i oszczędnościowych, a także zasady funkcjonowania kart płatniczych i kredytowych. Oddziały i bankomaty zmienią oznakowanie na PKO, inne będą również nazwy i adresy systemów bankowości elektronicznej.

Fuzja prawna to ważny dzień dla obu instytucji. Kończy etap gdy banki funkcjonowały odrębnie. Wierzę, że dla klientów Nordea zmiana ta będzie źródłem satysfakcji funkcjonowania w największej instytucji finansowej w regionie, dla której zapewnianie najwyższej jakości usług bankowych to strategiczny cel – podkreśla Jarosław Orlikowski, lider projektu integracji.

Wkrótce po planowanej na 31 października fuzji prawnej oddziały dawnego NoBP zyskają nowy wygląd, zgodny ze standardem placówek PKO Banku Polskiego. W oddziałach tych klienci Nordea będą mogli korzystać z pełnej obsługi bankowej na dotychczasowych zasadach. W pozostałych oddziałach PKO obsługa produktów dawnego NoBP będzie realizowana w bardzo ograniczonym zakresie – możliwe będzie: złożenie reklamacji, zgłoszenie utraty lub nieuprawnionego użycia karty płatniczej czy zastrzeżenie dokumentu w Systemie Dokumentów Zastrzeżonych.

Bankowość elektroniczna „Netbank” zmieni nazwę na „iPKONET” i będzie dostępna na stronach www.pkobp.pl lub www.ipkonet.pl. Mechanizm logowania i autoryzacji transakcji oraz funkcjonalność serwisu internetowego pozostaną bez zmian. Korzystający z zakupów on-line zauważą natomiast, że usługę „Płać z Nordea” zastąpi „Płacę z iPKONET”. Bankowość elektroniczna dla klientów korporacyjnych Nordea eConnect zmieni nazwę na PKO eConnect.

Nazwy posiadanych przez klientów produktów bankowych dawnego NoBP także ulegną zmianom, które polegać będą przede wszystkim na usunięciu słowa Nordea lub uzupełnieniu nazwy produktu o końcówkę „Adm.”, np. rachunek oszczędnościowy „Nordea Progres” zmieni nazwę na „Konto oszczędnościowe Progres Adm.”, a rachunek bieżący „eFirma” na „Rachunek dla firm Adm.”. Lista zmian dostępna jest na stronie www.pkobp.pl oraz w każdym oddziale Banku od dnia fuzji.

Konieczne do wprowadzenia zmiany będą się wiązały ze skróconym czasem pracy placówek Nordea - w dniu planowanej fuzji, czyli 31 października, będą czynne do godz. 14.30. Wystąpi również przerwa w dostępie do serwisu bankowości elektronicznej „Netbank” – 1 listopada w godz. 00.00-7.00. Po tej przerwie system będzie działał już pod nową nazwą i nowym adresem. 3 listopada w godzinach 00:00-2.00 nie będą funkcjonować bankomaty i wpłatomaty Nordea. Przez cały czas bez zakłóceń będą działać karty płatnicze.

W związku z prowadzonymi pracami, w tym udostępnieniem serwisu transakcyjnego pod nowym adresem, Bank nie planuje kontaktować się z klientami drogą mailową. Wszelkie komunikaty sugerujące potrzebę zalogowania się poprzez podanie loginu i hasła czy też kodu jednorazowego powinny być ignorowane, ponieważ mogą być próbą wyłudzenia danych.

Wraz z fuzją prawną dla klientów dawnego NoBP bez zmian pozostaną numery rachunków bieżących, kredytowych i oszczędnościowych oraz numery infolinii (801 667 332 oraz +48 58 3 000 000) i zakres obsługi telefonicznej. Karty debetowe będą funkcjonować bez zmian do końca okresu ich ważności, po jego upływie klienci otrzymają nowe karty już ze znakiem PKO Banku Polskiego. Nie zmienią się także wyznaczeni doradcy i warunki obsługi w oddziale, która odbywać się będzie w dotychczasowych placówkach Nordea.

Proces integracji zakończy zaplanowana w I połowie 2015 roku fuzja operacyjna, oznaczająca zintegrowanie systemów informatycznych obu instytucji. Po jej zakończenie nastąpi pełne ujednolicenie działalności, m.in. w zakresie dostępu do placówek i systemów transakcyjnych dla wszystkich klientów, niezależnie od tego, którego banku klientami byli przed rozpoczęciem integracji.

Informacje dotyczące procesu integracji są na bieżąco aktualizowane i dostępne na stronie www.pkobp.pl/integracja

 

Komentarz wideo eksperta PKO Banku Polskiego

 

Komentarz audio eksperta PKO Banku Polskiego

***

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto po I półroczu 2014 roku wyniósł 1658,1 mln zł. PKO Bank Polski zajął pierwsze miejsce w rankingu Najlepszy Bank dla Firm miesięcznika „Forbes”, uzyskując sześć gwiazdek w ogólnej klasyfikacji. Bank uplasował się także w ścisłej czołówce, zajmując 3. pozycję w rankingu Jakość na Bank 2013, przygotowanym przez TNS Polska oraz „Puls Biznesu”. Contact Center Banku po raz szósty zwyciężył w cyklicznym badaniu infolinii bankowych, przeprowadzanym przez ARC Rynek i Opinia. Bank kolejny rok z rzędu zwyciężył w rankingu 50 największych banków w Polsce miesięcznika finansowego „Bank”. W tegorocznej edycji rankingu zwyciężył w kategorii Banki finansujące nieruchomości, a wśród banków oferujących kredyty konsumenckie Consumer finance zajął 3. miejsce. W XII edycji konkursu Lider Informatyki Instytucji Finansowych 2013 „Gazety Bankowej” PKO Bank Polski otrzymał nagrodę w kategorii Bankowość elektroniczna i e-finanse, którą kapituła konkursu przyznała PKO Bankowi Polskiemu za wdrożenie aplikacji IKO. Bank wygrał również w kategorii Systemy back office za wdrożenie Centrum Innowacji. O tytuł Lidera walczyło kilkanaście instytucji finansowych, przede wszystkim z sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Kapituła Konkursu VIII Kongresu Gospodarki Elektronicznej nagrodziła PKO Junior w kategorii Projekt Roku. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Pozostaje najbardziej wartościową marką polskiej bankowości według prestiżowego magazynu „The Banker”, który wycenił wartość marki PKO Banku Polskiego na 1,25 mld dolarów. W Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2013 „Rzeczpospolitej” marka PKO Banku Polskiego pozostała najcenniejsza w kategorii finanse - jej wartość wyceniono na 3,7 mld złotych. Kapituła Konkursu Liderów Świata Bankowości, organizowanego w ramach Polskiego Kongresu Gospodarczego, przyznała PKO Bankowi Polskiemu nagrody w kategoriach Najlepszy Bank oraz Najbardziej Innowacyjny Bank w 2012 roku za nową ofertę Szkolnych Kas Oszczędności. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global i stowarzyszenia AIESEC, przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju. PKO Bank Polski jest także laureatem plebiscytu Złoty Bankier 2013 w kategorii Najlepszy kredyt hipoteczny i Innowacja Finansowa za aplikację IKO.