PKO Bank Polski - wypowiedzi o kolekcji

Nowa Kolekcja na Nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego

Zadaniem kolekcji jest stworzenie przestrzeni do poznania i promocji młodych artystów, wielowymiarowej narracji o teraźniejszości i przyszłości, pokazanie energii aktualnej sztuki polskiej. Okazją do jej stworzenia był obchodzony w 2019 roku przez PKO Bank Polski jubileusz 100-lecia.

„Nowa kolekcja na nowe 100-lecie” jest kolekcją otwartą, która odzwierciedla twórczość jeszcze nienazwaną i niezaszufladkowaną, reprezentującą szerokie spektrum artystycznych form wyrazu – malarstwo, rzeźbę, rysunek. W pracach wykorzystano również inne środki ekspresji jak m.in. wideo, tkanina czy fotografia. Kolekcję tworzą dzieła wybitnych młodych twórców – między 25. a 45. rokiem życia, które powstały po roku 2000.

Projekt stanowi kontynuację zaangażowania banku w rozwój kultury, wspieranie i promocję polskiej sztuki współczesnej, zwłaszcza twórczości młodych artystów, m.in. poprzez współpracę z uczelniami, finansowanie plenerów czy organizację wystaw. PKO Bank Polski od lat z sukcesem prowadzi działania popularyzujące polską sztukę współczesną. W swoich zbiorach ma już dzieła polskich klasyków współczesności, w tym takich mistrzów jak Magdalena Abakanowicz, Jarosław Modzelewski, Jan Cybis czy Edward Dwurnik. Teraz powstała kolekcja młodej sztuki – składająca się z prac artystów, którzy już dziś wyróżniają się na rynku i mają szansę dołączyć w przyszłości do grona najwybitniejszych.

dr hab. Lidia Stefanowska

Dyrektor Zbiorów Bankowych, PKO Bank Polski
dr hab. Lidia Stefanowska photo

„Nowa kolekcja banku jest wyjątkowa. Jej unikatowość polega m.in. na tym, że gromadzimy prace odzwierciedlające optykę najnowszych poszukiwań twórczych. Nie sugerujemy się modnymi trendami, lecz umożliwiamy młodym artystom prezentację własnych przemyśleń w rozmaitych formach. Wybór i ocenę merytoryczną konsultujemy z ekspertami: prof. Leonem Tarasewiczem oraz prof. Robertem Kuśmirowskim, którzy sami są wybitnymi artystami oraz wieloletnimi pedagogami ASP. Realizacja tego projektu daje nam niepowtarzalną szansę zgromadzenia dzieł sztuki najnowszej, jakiej nie posiada żadna polska instytucja” – mówi Lidia Stefanowska, dyrektor zbiorów bankowych w PKO Banku Polskim.

Lidia Stefanowska jest pomysłodawcą modelu działania Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego oraz organizatorem działań na rzecz promocji polskiej sztuki współczesnej, m.in. plenerów i wystaw dla studentów szkół artystycznych.

Przygotowała galerię internetową prezentującą zbiory bankowe. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym filmoteki dokumentującej wywiady z artystami (Zobacz).

Przygotowała pokaz bankowej kolekcji dzieł sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie (2019 r.) oraz wystawę dzieł młodych artystów nabytych do Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego „Newcomers” podczas Warsaw Gallery Weekend w Centrum Praskim Koneser (2020 r).

Ukończyła Harvard University, gdzie zdobyła tytuł magistra, a następnie doktora nauk humanistycznych. Zajmuje się studiami nad kulturą i literaturą. Jest profesorem na Uniwersytecie Warszawskim.

Pokaż więcejUkryj

Robert Kuśmirowski

konsultant merytoryczny Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego
Robert Kuśmirowski photo

„Dobra sztuka nie zawsze jest łatwa w odbiorze. Funkcjonując na rynku sztuki przez 20 lat, wiele razy widziałem młodych twórców, którzy robili doskonałą sztukę, a po kilku latach znikali. Bo dobra sztuka czasem bywa trudna, a taką trudno sprzedać. Artysta był więc zmuszony do rezygnacji z tworzenia na rzecz „normalnej” pracy. Dlatego my teraz budujemy pomost kulturowy i promujemy takich ludzi, pokazując światu ich prawdziwą i wartościową twórczość. Próbujemy ich wspomóc, by mogli się artystycznie realizować i rozwijać” – mówi Robert Kuśmirowski, konsultant merytoryczny przy tworzeniu Nowej Kolekcji.

Robert Kuśmirowski jest konsultantem merytorycznym przy tworzeniu Nowej Kolekcji. Był kuratorem pierwszej wystawy kolekcji – „Newcomers” w Centrum Praskim KONESER w październiku 2020 r.

Jest absolwentem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – w 2003 r. otrzymał dyplom w pracowni prof. Sławomira Mieleszki w Instytucie Sztuk Pięknych. W latach 2002-2003 przebywał na stypendium w Pracowni Metalu i Modelowania na Uniwersytecie Rennes 2 (Beaux-Arts Rennes) we Francji. Performer i rzeźbiarz, twórca instalacji i obiektów. Zajmuje się też rysunkiem, fotografią i muzyką. W swoich pracach poświęca się głównie tematyce czasu, kultury materialnej i przemijania. Często jego prace stanowią niezwykle pieczołowicie wykonane imitacje starych przedmiotów, obiektów, a czasem całych pomieszczeń.

W 2003 r. umieszczony został na pierwszym miejscu rankingu internetowego „Artysta Roku” magazynu Raster. Został laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2005. Związany obecnie z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie, Johnen Galerie w Berlinie, Guido Costa Projects w Turynie oraz Andrew Kreps Gallery w Nowym Jorku. Mieszka i pracuje w Lublinie. Od 2007 r. pracuje na macierzystej uczelni Instytutu Sztuki Pięknych WA UMCS w Lublinie, w Zakładzie Intermiediów oraz Sammer Academy in Salzburg (2013-2014).

Pokaż więcejUkryj

Leon Tarasewicz

konsultant merytoryczny Nowej Kolekcji na Nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego, wybitny artysta, profesor malarstwa na warszawskiej ASP
Leon Tarasewicz photo

„Centrala PKO Banku Polskiego stała się wybitnym miejscem na artystycznej mapie Warszawy. Za sprawą działań Fundacji PKO Banku Polskiego opracowana została kolekcja najwybitniejszych twórców młodego pokolenia, której bank jest dysponentem i może być z niej dumny. Trudno szukać drugiego takiego miejsca, które poprzez wspieranie twórczości studentów szkół artystycznych miałoby tak duży wkład w rozwój sztuki młodego pokolenia” – ocenia prof. Leon Tarasewicz, konsultant merytoryczny przy tworzeniu Nowej Kolekcji.

Leon Tarasewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, a także profesorem sztuk plastycznych i wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Pokaż więcejUkryj