Kamil Sosin

Opis pracy

„Korony w herbach i godłach Polski na przestrzeni wieków. Wybierz swoją ulubioną, wytnij i przystaw ją do orła. Stwórz własną kompozycję.

Korony, jak i godła Polski, zmieniały się na przestrzeni wieków. Symbol pozostawał ten sam, lecz treści (orła czy korony) ulegały zmianom. W zależności jaki monarcha panował i w jakiej strukturze znajdowało się nasze państwo, orzeł i korona zmieniała swój kształt (deformacje).

Praca przedstawia dwa orły z czasów PRL. W pierwszym godle, korona została wybita przez nieznanego artystę. Niestety nie jest poprawną wersją polskich symboli narodowych. Nieznany sprawca nie wzorował się na godle z czasów po przewrocie majowym (które to godło było oficjalnym symbolem narodowym, przed II wojną światową), lecz stworzył własną interpretację, jak powinna ona wyglądać. Drugie godło nie ma korony, co umożliwia widzowi wykonanie podobnego zabiegu. Każdy ma szansę stworzyć własne godło z koroną, która pod względem estetycznym lub symbolicznym jest odbiorcy bliska. Zapraszam do wycięcia i dopasowania korony do białego orła.”

O Artyście
Drukuj