Naszym celem jest wspieranie i promocja polskiej sztuki współczesnej, w szczególności twórczości młodych artystów. Służy temu m.in. kolekcja dzieł sztuki nabyta w 1998 roku, która obejmuje ponad siedemdziesiąt prac. Są to dzieła kilku pokoleń uznanych twórców reprezentujących rozmaite nurty i media, które na stałe są wyeksponowane w Centrali PKO Banku Polskiego oraz udostępniane na wystawy zewnętrzne.

Promocji sztuki najnowszej, poza budowaniem kolekcji, służy też projekt wspierania studentów uczelni plastycznych. W tym celu bank organizuje i finansuje dla nich plenery, wystawy poplenerowe i publikację katalogu.

Nasza kolekcja prezentuje szeroką panoramę polskiej sztuki ostatnich dekad i warto ją pokazać na zewnątrz. Stworzyliśmy stronę internetową, gdzie można ją obejrzeć oraz specjalną aplikację mobilną. Planujemy wydanie katalogu naszych zbiorów w formie książkowej. Na razie odsyłamy Państwa do oglądania dzieł sztuki z naszej kolekcji w przestrzeni wirtualnej.

Przewodnik audio o Kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego [kliknij, aby odtworzyć]

Dyrektor Zbiorów Bankowych

 

Dyrektor Zbiorów Bankowych

Lidia Stefanowska

Jest pomysłodawcą modelu działania Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego oraz organizatorem działań PKO na rzecz promocji polskiej sztuki współczesnej, m. in. plenerów artystycznych i wystaw studentów uczelni plastycznych. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Przygotowała galerię internetową prezentującą zbiory bankowe (pkobp.pl/kolekcja-sztuki), jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym filmoteki dokumentującej wywiady z artystami. Ostatnio przygotowała wystawę bankowej kolekcji dzieł sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Zawodowo zajmuje się studiami nad kulturą i literaturą, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Harvard University, gdzie zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych.

 

 

 

 

 

Drukuj