Naszym celem jest wspieranie i promocja polskiej sztuki współczesnej, w szczególności twórczości młodych artystów. Służy temu m.in. kolekcja dzieł sztuki nabyta w 1998 roku, która obejmuje ponad siedemdziesiąt prac. Są to dzieła kilku pokoleń uznanych twórców reprezentujących rozmaite nurty i media, które na stałe są wyeksponowane w Centrali PKO Banku Polskiego oraz udostępniane na wystawy zewnętrzne.

Promocji sztuki najnowszej, poza budowaniem kolekcji, służy też projekt wspierania studentów uczelni plastycznych. W tym celu bank organizuje i finansuje dla nich plenery, wystawy poplenerowe i publikację katalogu.

Nasza kolekcja prezentuje szeroką panoramę polskiej sztuki ostatnich dekad i warto ją pokazać na zewnątrz. Stworzyliśmy stronę internetową, gdzie można ją obejrzeć oraz specjalną aplikację mobilną. Planujemy wydanie katalogu naszych zbiorów w formie książkowej. Na razie odsyłamy Państwa do oglądania dzieł sztuki z naszej kolekcji w przestrzeni wirtualnej.

Przewodnik audio o Kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego [kliknij, aby odtworzyć]

 

Dyrektor Zbiorów Bankowych

Lidia Stefanowska

Jest pomysłodawcą modelu działania Kolekcji Sztuki PKO Banku Polskiego oraz organizatorem działań PKO na rzecz promocji polskiej sztuki współczesnej, m. in. plenerów artystycznych i wystaw studentów uczelni plastycznych. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce. Przygotowała galerię internetową prezentującą zbiory bankowe (pkobp.pl/kolekcja-sztuki), jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym filmoteki dokumentującej wywiady z artystami. Ostatnio przygotowała wystawę bankowej kolekcji dzieł sztuki w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

Zawodowo zajmuje się studiami nad kulturą i literaturą, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Harvard University, gdzie zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych.

 

 

 

 

 

Drukuj