2016-05-23

THERE. Artysta w przestrzeni miejskiej to temat przewodni ekspozycji poplenerowej studentów Pracowni Działań Przestrzennych Wydziału sztuki Mediów ASP w Warszawie, którą prowadzi światowej sławy rzeźbiarz prof. Mirosław Bałka z asystentką mgr Zuzanną Golińską. Młodzi artyści w kwietniu wzięli udział w projekcie Urban Presence as a Form of Artistic Research w Dublinie zrealizowanym we współpracy z National Collage of Art and Design w Dublinie. Wernisaż odbył się 17 maja w centrali Banku przy ul. Puławska 15 w Warszawie.

- Chcielibyśmy, aby połączenie sztuki ze światem biznesu było stałym elementem naszych działań – powiedział Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, otwierając wystawę.

Przestrzeń miejska Dublina stała się inspiracją dla studentów prof. Bałki do stworzenia prac, które prezentowane są w centrali Banku.

- Ta wystawa jest fragmentem zapisu naszych działań prowadzonych przez jeden semestr poświęconych zagadnieniu Dublin-miasto. Wreszcie udało nam się tam pojechać. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Fundacji PKO Banku Polskiego, a także zaangażowanie, pomoc i dobre rady dyrektor Lidii Stefanowskiej  – mówił podczas wernisażu prof. Mirosław Bałka.

Realizując projekt Urban Presence as a Form of Artistic Research wyraźnie kładziemy nacisk na słowo presence – obecność artysty tu i teraz. Nie tylko w pracowni czy w sensie wystawienniczym, ale przede wszystkim w życiu. Pamiętamy, że my artyści nie żyjemy w oderwaniu od realiów, nie unikamy kontaktu z rzeczywistością i z ludźmi.

Ekspozycja potrwa do 17 czerwca.

zdjęcia i film: Radosław Plutecki