2014-10-13

Plener Pracowni Intermediów i Rysunku pod mecenatem Fundacji PKO Banku Polskiego odbył się w Krainie Rumianku – ośrodku edukacji regionalnej znajdującym się w podlubelskim Hołownie. Plener był prowadzony przez prof. Jana Grykę oraz Roberta Kuśmirowskiego, który należy do czołówki polskich artystów na świecie.

 

Jan Gryka

Jan Grykawww.free.art.pl/biala
artysta
kurator wystaw

Związany z instytucjami

Centrum Kultury w Lublinie - Galeria Biała
Galeria Biała

Wydział Artystyczny UMCS
- Prodziekan ds. studenckich
Instytut Sztuk Pięknych UMCS

Urodził się w 1959 roku w Michałowie. Dyplom z malarstwa obronił w 1983 roku w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS w Pracowni Malarstwa prof. M. Stelmasika. Na Wydziale Artystycznym pracuje od czasu ukończenia studiów prowadząc zajęcia z malarstwa, rysunku, fotografii, wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych oraz działań intermedialnych. W 1997 roku powołał na Wydziale Artystycznym Intermedialne Koło Naukowe. Od 1985 roku współpracuje z Galerią Białą współtworząc wspólnie z Anną Nawrot jej merytoryczny program. Od 1996 roku prowadzi edukacyjny program Młode Forum Sztuki Galerii Białej. W jego ramach odbyło się kilkadziesiąt wystaw, pokazów, wykładów i projekcji. Jest założycielem i dyrektorem lubelskiej galerii „Biała”.

Robert Kuśmirowski

robert kuśmirowskiPerformer, autor instalacji, obiektów, fotografii, rysunków. Urodzony w 1973 roku w Łodzi.

Robert Kuśmirowski w latach 1998-2003 studiował na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni rzeźby prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki. W roku akademickim 2002-2003 przebywał na stypendium w Pracowni Metalu i Modelowania na Uniwersytecie Rennes 2, Beaux-Arts Rennes. Był nominowany do Paszportów "Polityki", a w 2003 roku znalazł się na pierwszym miejscu rankingu internetowego magazynu Raster. Związany z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie. Mieszka i pracuje w Lublinie.

 

Galeria Biała istnieje od 1985 roku. Działa w ramach Centrum Kultury w Lublinie. Jest galerią autorską, niekomercyjną, zainicjowaną i kierowaną przez Annę Nawrot i Jana Grykę. Galeria ukazuje nowe zjawiska i tendencje sztuki najnowszej w rozmaitych jej przejawach i formach. Punktem wyjściowym programu galerii stała się chęć wytworzenia własnej przestrzeni artystycznej, budowanej na bazie aktualnej sztuki poszukujących, niekonwencjonalnych artystów.

 

robert maciejukrobert kuśmirowski
Robert MaciejukRobert Kuśmirowski

Galeria zorganizowała do 2006 r. ponad 300 wystaw, spotkań i prezentacji, wśród nich wystawy zbiorowe w galeriach poza Lublinem, m.in. Biała - sztuka bez ścian w Katowicach i Krakowie (1994), Dziewięć kwadratów dla Białej w Orońsku (1997), Biała sztuka w Poznaniu (1999), Postacademia w Kijowie (2002), Biała strefa w Warszawie (2006). Od 1996 roku w galerii realizowany jest program edukacyjny dla studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod nazwą Młode Forum Sztuki prowadzony przez Jana Grykę. W latach 1996-98 zrealizowano projekt Nowe przestrzenie sztuki, a w 2003/2004 cykl wystaw Uwaga malarstwo! Rok 2005 - jubileusz XX-lecia - poświęcony był sztuce artystów, którzy wywarli największy wpływ na program galerii. Wśród nich znaleźli się Leon Tarasewicz, Krzysztof Sołowiej, Robert Maciejuk, Mirosłąw Maszlanko- wielokrotnie pokazywani w Białej oraz artyści pracujący w Lublinie- Irena Nawrot, Jan Gryka, Danuta Kuciak i Anna Nawrot. W cyklu tym zaprezentowali się również artyści najmłodszego pokolenia, którzy w Białej rozpoczynali swą artystyczną drogę - Katarzyna Korzeniecka, Robert Kuśmirowski, Eliza Galey i Bogna Burska. W tym roku odbyła się również w kilkudziesięciu pomieszczeniach Centrum Kultury wielka wystawa zbiorowa Nova Biała z udziałem 30 artystów lubelskich, głównie najmłodszego pokolenia. W 2006 roku zainicjowano cykl Biała Klasa, prezentujący najmłodszą sztukę lubelską, w tym wystawy Mariusza Tarkawiana, Cezarego Klimaszewskiego, Pauliny Kary, Marcina Łukasiewicza, Kamila Stańczaka, Michała Stachyry, Magdaleny Janusz, Justyny Janusz, Anny Gryczki.
Galeria posiada swoje archiwum (dokumentacja wystaw, katalogi, książki o sztuce, pisma artystyczne, druki). Malarstwo, fotografia, sztuka video, rzeźba, sztuka obiektu, instalacja, rysunek, grafika, tkanina, performance

 

paulina kara

mirosław maszlanko

Paulina Kara

 

Mirosław Maszlanko

 

michał stachyra

mariusz tarkawian

Michał Stachyra

 

Mariusz Tarkawian

 

Leon Tarasewicz

krzysztof sołowiej

Leon Tarasewicz

 

Krzysztof Sołowiej

 

henk vinsch

Sigrun Jakubaschke

Henk Visch

Sigrun Jakubaschke