2016-06-26

W dniu 23 czerwca br. w centrali PKO Banku Polskiego odbyło się uroczyste wystawy z cyklu „No Budget Show”. Mecenasem wystawy jest Fundacja PKO Banku Polskiego.


To już ósma edycja artystycznego projekt wg pomysłu znanego polskiego artysty Roberta Kuśmirowskiego. Celem NBS jest prezentacja środowisk artystycznych szukających nietuzinkowych rozwiązań i wykorzystujących tanie materiały. Tematem najnowszej edycji jest nadmiar w sztuce. Artyści zaproszeni do tegorocznej wystawy są studentami lub absolwentami wyższych szkół artystycznych, którym bliska jest pewna postawa twórcza pozostawiająca ich w znacznym „niedoborze do obfitości”. Podkreślają oni potrzebę konfrontacji artystów tworzących z dala od układów galeryjnych, bez dużych pieniędzy i sponsorskiego wsparcia z przedstawicielami sztuki tzw. establishmentu. „No Budget Show to ukłon w stronę twórczej samowystarczalności i żywy dialog w sprawie cięcia kosztów w sferze sztuki współczesnej” – twierdzi inicjator akcji – Robert Kuśmirowski.


Poprzednie wystawy z tego cyklu „No Budget Show” odbywały się m.in. w Lublinie, Galerii Kordegarda w Warszawie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Do Warszawy NBS wróciło z rozmachem. Wystawy odbywają się w dwóch lokalizacjach: w centrali Banku przy ul. Puławskiej 15 oraz w siedzibie Fundacji Stefana Gierowskiego przy ul. Kredytowej w Warszawie. W wystawie bierze udział 22 młodych artystów: Wojtek Baran, Anna Biaduń, Rafał Czempo Czępiński, Elivin Flamingo, Laura Grudniewska, Paulina Janowska, Filip Kalkowski, Oliwia Szanajca-Kossakowska, Tomasz Krzpiet, Maciej Kusy, Robert Kuśmirowski, Magda Lara, Jerzy Norkowski, Agnieszka Ozimek, Katarzyna Pastuszek, Szymon Popielec, Alicja Pulik, Joanna Rusinek, Patryk Różycki, Kinga Stępniewska, Anita Welter, Olga Winiarczyk.