2019-04-04

Wystawa „Sztuka to wartość. Z Kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego” prezentuje wybór ponad 30 prac ze zbioru dzieł sztuki współczesnej, zgromadzonych przez tę instytucję. Znajdą się wśród nich m.in. obrazy i rzeźby takich twórców jak Krzysztof Bednarski, Tomasz Ciecierski, Stefan Gierowski, Marek Chlanda, Łukasz Korolkiewicz, Zofia Kulik czy artyści niegdyś związani z Gruppą. Ich prace zdobią na co dzień wnętrza siedziby banku i nie są dostępne szerokiej publiczności.

Wystawa będzie próbą opowiedzenia o kształtowaniu się komercyjnych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce doby transformacji, tym samym pozwoli spojrzeć na działalność kolekcjonerską jako lokatę – finansową i intelektualną. Ekspozycja stanowi owoc wieloletniej współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie z PKO Bankiem Polskim, partnerem i mecenasem licznych przedsięwzięć muzealnych.

Kolekcja sztuki PKO Banku Polskiego
Kolekcja banku powstała w 1998 roku z myślą o nowo wybudowanym Centrum Finansowym Puławska. Wybór powierzono Andzie Rottenberg, kuratorce i krytykowi sztuki, która zgromadziła pochodzące z połowy lat 90. prace wybitnych polskich artystów trzech pokoleń. Dzieła kupowano bezpośrednio z pracowni. W ten sposób powstał zbiór 70 dzieł 33 twórców – obrazów, fotografii, rysunków, grafik i rzeźb.

Sztuka to wartość
Narracja ekspozycji zachowa układ chronologiczny, wyznaczany przez daty uzyskania przez artystów dyplomów. Na wystawie można wyróżnić trzy odrębne części. Centralna – skupia artystów nestorów, w większości profesorów akademickich, którzy kształtowali kolejne pokolenia twórców. W tej części znajdą się m.in. prace Jacka Sempolińskiego, Zbigniewa Makowskiego czy Jana Tarasina – w tym jego Narodziny przedmiotów II, w których tytułowe przedmioty i ludzie, przedstawieni za pomocą intensywnych plam barwnych, są uproszczeni do znaków budzących skojarzenia z pismem hieroglificznym.

Kolejna część wystawy to dzieła artystów, którzy dyplomy otrzymali w latach 70. W ich twórczości wyraźnie zaznacza się wpływ konceptualizmu, a także tendencja do eksperymentowania i łączenia różnych technik, często w zupełnie nowy sposób. Będą to m.in. prace Teresy Murak ­– ręcznie czerpane papiery, owoc działań performerskich, czy fotografie Mikołaja Smoczyńskiego, niczym abstrakcyjne obrazy z pracowni artysty. Wśród pokazywanych dzieł znajdą się również charakterystyczne fotografie Zofii Kulik z serii „Desenie” czy płótna Edwarda Dwurnika z krótkiego i nietypowego cyklu „Błękitny”, zaskakującego dla odbiorców przyzwyczajonych do widoków miasteczek z cyklu „Podróże autostopem” czy „Sportowców”. Dwurnik odchodzi w nim od komentowania bieżących spraw społeczno-politycznych na rzecz kontemplacji natury. Znajdzie się tu także obraz Pod wzgórzemŁukasza Korolkiewicza, przedstawiciela polskiego fotorealizmu.

Ostatnia część ekspozycji skupia prace artystów, którzy kończyli studia w stanie wojennym lub tuż po nim. Przedstawicielami tego okresu są twórcy związani z Gruppą – Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski i Włodzimierz Pawlak – działający od lat 80. w Warszawie, współtworzący styl nowej ekspresji. Na wystawie znajdą się obrazy powstałe już po rozwiązaniu grupy w 1992 roku, jednak stylistycznie bliskie ekspresyjnym pracom z okresu stanu wojennego. Najmłodsze pokolenie będzie reprezentował Robert Maciejuk, który obronił dyplom w 1990 roku. Jego obraz Dachy I otwiera kolekcję na następne generacje polskich twórców.

Wydarzenia towarzyszące
Ekspozycja jest cennym uzupełnieniem prezentacji sztuki współczesnej dostępnej w MNW w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku oraz Galerii Wzornictwa Polskiego. Towarzyszy jej katalog dokumentujący całą kolekcję PKO Banku Polskiego, zawierający teksty Andy Rottenberg – twórczyni kolekcji, dr hab. Lidii Stefanowskiej, Dyrektora Zbiorów Bankowych, oraz Katarzyny Szydłowskiej‑Schiller, kuratorki muzealnego pokazu. Wystawie będą towarzyszyć oprowadzania kuratorskie, warsztaty oraz spotkania z artystami.

 

Kuratorka: Katarzyna Szydłowska‑Schiller, Zbiory Sztuki Nowoczesnej MNW