2019-07-12

13 lipca o godz. 14:00 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy pt. „W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz”. Wystawa prezentowana będzie w terminie od 13 lipca do 6 października 2019 r. PKO Bank Polski jest partnerem tego największego w Polsce pokazu dzieł pierwszej damy sztuki polskiej.

Centrum Rzeźby Polskiej doceniając unikatowy charakter zbioru filmów dokumentalnych Kolekcji dzieł sztuki PKO Banku Polskiego podczas trwania wystawy będzie pokazywał  film pt. „Portret artystki Magdaleny Abakanowicz” autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka, który został wykonany na zamówienie FILMOTEKI Kolekcji PKO Banku Polskiego. Jest to film wyjątkowy w skali światowej, ponieważ stanowi zapis archiwalnego wywiadu artystki udzielonego twórcom filmu przy okazji otwarcia wystawy w CSW w Warszawie w 2008 r. Archiwalny materiał z zapisem wypowiedzi Magdaleny Abakanowicz jeszcze nigdy nie był prezentowany w mediach.

Nowa odsłona wystawy w Orońsku, którą wiosną 2019 r. pokazywano w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu w Rydze, stanowi rozszerzoną wersję projektu, jakiego celem jest ukazanie wielowątkowej twórczości najbardziej znanej na świecie polskiej artystki. Niezwykłe prace Abakanowicz zagoszczą we wszystkich galeriach CRP oraz w Parku Rzeźby w Orońsku. Znanym abakanom takim jak: Błękitny, Tuba, Czarny Ubranie, Lady - towarzyszyć będą rzeźby wykonane przez artystkę z jutowego płótna utwardzanego żywicą, m.in.: Głowy (1973–1975), Postacie stojące (1986–1987), słynne Plecy (1976), a także Oracz (1996–1997) i inne. Orońska wystawa będzie próbą odpowiedzi na kilka pytań: jak dziś pokazywać twórczość wielkiej artystki i jej dziedzictwo, czy można powiedzieć coś nowego o jej życiu i twórczości?      

Ekspozycję uzupełni pokaz slajdów przedstawiających najważniejsze realizacje Abakanowicz w parkach rzeźby na całym świecie. W ramach ekspozycji zostaną zaprezentowane filmy o życiu i sztuce artystki: dokument o abakanach zrealizowany przez telewizję łódzką na początku lat 70. oraz trzy najnowsze produkcje autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka zrealizowane w 2019 roku, w tym filmowego portretu artystki zrealizowanego na zlecenie FILMOTEKI Kolekcji PKO Banku Polskiego.

Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog, a projekt uzupełni międzynarodowa konferencja poświęcona twórczości Abakanowicz, która odbędzie się 22 września w ramach Warsaw Gallery Weekend.          

Obejrzyj dokument o Abakanowicz z Filmoteki Kolekcji PKO Banku Polskiego