2017-11-23

Jury przyznało artyście Grand Prix „za zaangażowaną społecznie aktualną tematykę, dla której znaleziono oryginalną formę, która jest jednocześnie refleksją nad samym medium malarskim, z jego ustalonymi wiekową tradycją kanonami.” Doceniono też pytania, które postawił artysta:  jaką rolę w malarstwie może pełnić farba? Czym jest podobrazie lub jego kształt? Jaka jest ich relacja do zamierzonego przekazu artystycznego? 

Członkowie jury uzasadniają swój wybór laureata w następujący sposób:

Hanna Wróblewska: „Polityczność i pewna chropowatość (a nawet „niewygoda”) obrazów Sebastiana Kroka”. 

Jerzy Truszkowski: „Obrazy zostały stworzone przez młodego człowieka o rzadkiej obecnie osobowości bezinteresownego prawdziwego artysty”. 

Ryszard Ziarkiewicz: „Pokazał przemyślane, obskurne, rysunkowe – w sumie lewicowe prace. O włos od dydaktyki i publicystyki. Ale to „na krawędzi” jest tu ciekawe. Zwłaszcza przez formę: płaskie tło, ostry koloryt, rysunkowość-ilustracyjność, ciekawe podłoże preparowane w złożonym procesie”. 

Sebastian Krok (ur. 1985 w Radomiu) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem obronił w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza (2014), u którego jest asystentem. Maluje obrazy na zużytych, szpitalnych prześcieradłach. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych m.in. w „Corp Us” w Galerii m² w Warszawie (2017 r.), „Human Resources” w Galerii Sektor I w Jaworznie oraz uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych. 

Laureat wielu nagród: Grand Prix w Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Szkół Artystycznych, Albertina FiSAD 2015 w Turynie (Włochy), Grand Prix 25 Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2015 w Legnicy, Nagrody ASP w Warszawie im. prof. Józefa Szajny (2010). Zdobył wyróżnienia w Konkursie o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch (2014).

Pracowników Centrali PKO Banku Polskiego zachęcamy do obejrzenia oryginału, który wisi na korytarzu na XIII piętrze.

194 obrazy 69 finalistów Bielskiej Jesieni 2017 można oglądać do 31 grudnia br. na wystawie w Bielsku-Białej w dwóch przestrzeniach, w Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11) oraz w pobliskiej Wilii Sixta (ul. Adama Mickiewicza 24). 

Bielska Jesień jest ogólnopolskim konkursem malarstwa organizowanym od 55 lat. W tym roku jury obejrzało 2.989 prac 700 artystów. Wystawie finałowej biennale towarzyszyć będą spotkania, warsztaty, wykłady i konkursy. Szczegółowe informacje na stronie www.galeriabielska.pl