Podatki - wieczne źródło obaw i niepokojów. Niepewność, czy dobrze rozumiesz przepisy i właściwie je stosujesz potrafi spędzać sen z powiek. Czy wiesz, że istnieje Krajowa Informacja Skarbowa, do której przez internet możesz złożyć wniosek o podatkową interpretację indywidualną? Podpowiadamy, jak to zrobić w poradniku krok po kroku.
Wniosek o indywidualną interpretację podatkową może złożyć każda osoba fizyczna, prawna, instytucja nie posiadająca osobowości prawnej, a także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Istnieją trzy rodzaje interpretacji podatkowych: indywidualna (ORD-IN), indywidualna składana na wspólny wniosek kilku podatników (ORD-WS) oraz ogólna (ORD-OG).
Celem składania wniosków do urzędu skarbowego o indywidualną interpretację podatkową jest zmniejszenie ryzyka podatkowego, gdy podatnik nie ma pewności czy dobrze rozumie i stosuje prawo podatkowe, a także jeśli organy podatkowe w różny sposób interpretują te same przepisy.
W omawianym w tym artykule wniosku o indywidualną interpretację podatkową możesz zapytać o każdą podatkową wątpliwość, zarówno o zdarzenia przeszłe, jak i dopiero planowane, dotyczące podatków przychodowych, podatku VAR i wszelkich innych rodzajów danin . Każdy wniosek musisz uzasadnić oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie oceny prawnej, co wymaga znajomości prawa oraz przygotowania merytorycznego.
Interpretacja każdego zdarzenia podatkowego przez Izbę kosztuje 40 zł. Opłatę wnosisz do 7 dni po złożeniu wniosku. Podatkową interpretację indywidualną Izba powinna wydać „niezwłocznie”, ale ma na to urzędowe 3 miesiące.
Warto wiedzieć
W Systemie Informacji Podatkowej, czyli bazie wydanych interpretacji przepisów prawa podatkowego możesz znaleźć wnioski wraz z już wydanymi do nich interpretacjami. Warto z niej skorzystać zanim napiszesz własne zapytanie do urzędu skarbowego– można sprawdzić, jak to zrobić, a także znaleźć odpowiedź na swoje pytanie lub rozwiązanie problemu.
Aby wystąpić z wnioskiem przez internet musisz się zidentyfikować Profilem Zaufanym.
Składanie wniosku ORD-IN o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej przez ePUAP
Zaloguj się do ePUAP korzystając z Profilu Zaufanego.
Nie masz jeszcze Profilu Zaufanego? Zobacz jak błyskawicznie, bez wychodzenia z domu zdobyć go przez PKO Bank Polski
W górnym menu kliknij zakładkę KATALOG SPRAW.
Po otwarciu się kolejnej strony przewiń ją w dół aż zobaczysz blok o nazwie Podatki, opłaty, cła.
Kliknij w nazwę tego bloczku, aby rozwinąć dostępne opcje. Znajdź kafelek Interpretacje podatkowe i kliknij go, a następnie wśród linków poniżej odszukaj i kliknij ORD-IN Wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej na wniosek zainteresowanego.
Przejdziesz do strony ze szczegółowym opisem sprawy.
Kliknij Załatw sprawę.
Pojawi się pytanie o wybór formularza. Wybierz ORD-IN.
Przejdziesz do strony z wnioskiem, w którym należy wypełnić wszystkie podświetlone na czerwono pola. Obok nich znajduje się wykrzyknik w czerwonym kółeczku.
W górnej części dokumentu znajduje się menu, które pozwala m.in. skopiować wniosek do folderu z dokumentami roboczymi (1), zapisać dokument, aby nie stracić przypadkiem wprowadzonych danych (2), usunąć (3), pobrać na dysk komputera (4), a także wydrukować (5).
Oprócz tego istnieje możliwość zaawansowanej edycji dokumentu. W tym celu należy kliknąć Zaawansowane, co spowoduje rozwinięcie formularza o dodatkowe pola i przyciski, które pozwalają: zmienić nazwę dokumentu, zmienić wybrany formularz, walidować poprawność wypełnienia dokumentu, przejrzeć historię zmian.
Wracając do właściwej części formularza, najechanie kursorem myszki na wykrzyknik w kółeczku spowoduje także wyświetlenie podpowiedzi, co należy zrobić w danym polu.
Wypełnienie pola powoduje zniknięcie czerwonej ikonki z wykrzyknikiem i podświetlenia. Uwaga! System nie sprawdza poprawności wprowadzonych danych.
Dodatkowo przy niektórych polach istnieją podpowiedzi oznaczone znakiem zapytania w niebieskim kółeczku. Aby wywołać podpowiedź trzeba kliknąć tę ikonkę.
Do wniosku można dodać załączniki. Łączna waga wszystkich dodanych do dokumentu załączników nie może przekraczać 3,5 MB. Formularz dodawania znajduje się na samym końcu wniosku, tuż nad adnotacjami.
Gdy dodajesz załącznik, możesz wprowadzić jego nazwę (1) i opis (2). Samo dodanie załącznika odbywa się poprzez kliknięcie linku Wybierz załącznik (3).
Po kliknięciu otworzysz nowe okienko o nazwie Wybierz załącznik, w którym należy wybrać przycisk Dodaj plik z dysku lub właściwy dokument z dodanych wcześniej załączników.
Kliknięcie spowoduje uruchomienie okienka umożliwiającego wskazanie dokumentu na dysku komputera. Zaznacz dokument i wybierz przycisk Otwórz.
Plik załaduje się w tle i automatycznie zostaniesz przekierowany na stronę formularza, a w miejscu na dodanie załącznika pojawi się informacja, że załącznik czeka na zapisanie dokumentu.
Aby przypadkiem nie utracić wprowadzonych danych kliknij Zapisz. Przycisk znajdziesz na samym dole dokumentu. Następnie wybierz Dalej. Spowoduje to przejście do podglądu wypełnionego dokumentu
W tym kroku masz jeszcze możliwość cofnięcia się i poprawy wniosku, by tak zrobić kliknij Powrót do edycji.
Jeśli wybierzesz opcję „Podpisz”, wyświetli się wyskakujące okienko „Podpisywanie dokumentu” z możliwością podpisania Profilem Zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym.
Przy wyborze podpisania dokumentu Profilem Zaufanym, sposób potwierdzenia będzie zależał od tego, czy wybrałeś autoryzację za pomocą hasła czy bankowości elektronicznej.
Jeśli wybrałeś PKO Bank Polski, to w kolejnym okienku zostaniesz poproszony o podanie numeru klienta lub loginu:
Następnie zobaczysz stronę z obrazkiem weryfikującym bezpieczeństwo (takim, który jako klient banku wcześniej przypisałeś do swojego procesu logowania) oraz poprosi o podanie hasła. Pamiętaj, że poprawne logowanie nastąpi wtedy, kiedy login, obrazek i hasło będą się zgadzały z tymi, które wcześniej ustawiłeś w banku:
Po zalogowaniu się na konto iPKO pojawi się okienko o nazwie Autoryzacja dyspozycji z użyciem Profilu Zaufanego. Wprowadź otrzymany kod SMS w odpowiednie pole, usytuowane w prawym dolnym rogu okienka, a następnie potwierdź operację klikając przycisk „Wykonaj”.
W tym momencie system przeniesie Cię z powrotem do strony ePUAP
Autoryzacja poprzez hasło
Jeśli wybrałeś autoryzację za pomocą hasła, to system otworzy okienko do wprowadzenia kodu autoryzacyjnego.
Wprowadzenie poprawnego kodu przeniesie Cię z powrotem do systemu
Pod dokumentem, w sekcji Podpisy elektroniczne pojawi się informacja o podpisaniu dokumentu. W tym momencie można go wysłać do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wybierz przycisk Wyślij.
Wysłany wniosek znajdziesz w folderze Wysłane.
Krzysztof Gontarek
Dziennik Internautów