Zaświadczenia o niezaleganiu lub zaleganiu z podatkami z US możesz potrzebować w różnych okolicznościach, zarówno jako zwykły obywatel, jak i jako przedsiębiorca. Takie zaświadczenie z urzędu skarbowego na pewno będzie ci potrzebne, jeśli startujesz w przetargu lub chcesz sprzedać firmę, ale i w każdej sytuacji, w której masz interes prawny w urzędowym potwierdzeniu faktów lub stanu prawnego. Wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu lub zaleganiu z podatkami możesz złożyć oraz otrzymać przez internet.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu lub zaleganiu w podatkach składasz do skrzynki podawczej właściwego dla ciebie Urzędu Skarbowego.
Jeśli składasz wniosek o niezaleganiu jako spółka potrzebny będzie aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (dla osób prawnych). Ponadto w każdym przypadku potrzebny będzie dowód uiszczenia opłaty skarbowej, która wynosi 17 zł. Urząd ma 7 dni na wydanie zaświadczenia.
Znacznie szybciej zrobisz to przez internet.
Składanie wniosku o zaświadczenie o niezaleganiu z US przez internet krok po kroku
Zaloguj się do ePUAP korzystając z Profilu Zaufanego.
Po zalogowaniu, w górnym menu kliknij zakładkę KATALOG SPRAW.
Po otwarciu się kolejnej strony przewiń ją w dół, aż zobaczysz blok o nazwie Podatki, opłaty, cła.
Kliknij w nazwę tego bloku, aby rozwinąć dostępne opcje. Znajdź kafelek o nazwie Rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych, kliknij go, a następnie wśród linków poniżej odszukaj Wydanie zaświadczenia o niezaleganiu lub zaleganiu w podatkach dla osób fizycznych.
Otwarta zostanie strona zawierająca szczegółowe informacje o usłudze (1) oraz wyszukiwarkę instytucji (2), które udostępniają tę usługę.
Aby dowiedzieć się, czy dana usługa jest dostępna przez twój urząd, możesz wykorzystać podstawową wyszukiwarkę. Warto wcześniej przygotować dokładną nazwę lub kod pocztowy pod którym funkcjonuje. To znacznie ułatwi przeszukiwanie zasobów. Jeśli znajdziesz szukany podmiot na liście kliknij Wybierz.
Jeśli twoja instytucja nie obsługuje danego wniosku, zostaniesz o tym poinformowany napisem w czerwonym kolorze. Ponadto dowiesz się, ile osób zgłosiło już na nią zapotrzebowanie. Sam także możesz dodać swój głos klikając zielone pole z napisem Zgłoś zapotrzebowanie.
Dobrym sposobem, aby szybko dowiedzieć się, czy dana instytucja udostępnia określoną usługę jest skorzystanie z wyszukiwarki. W tym celu kliknij link Pokaż wszystkie urzędy lub instytucje udostępniające tę usługę.
Zobaczysz okienko z listą urzędów i instytucji, które obsługują wybraną usługę.
Dzięki zaawansowanemu wyszukiwaniu, dostępnemu po kliknięciu w pole Pokaż zaawansowane, możesz skutecznie zawęzić obszar poszukiwań i szybciej dowiedzieć się, czy twój urząd umożliwia zgłaszanie przez internet wniosków o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach.
Po znalezieniu właściwego urzędu kliknij Wybierz, znajdujący się z prawej strony jego nazwy. Otworzy się strona z informacją o załatwianej sprawie oraz przyciskiem Załatw sprawę, który należy kliknąć.
Zostaniesz przeniesiony do strony - skrzynki podawczej cyfrowego urzędu, właściwej dla danego województwa. Strona ta może się różnić zależnie od wykonawcy. Na przykład skrzynka podawcza Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku będzie serwowana z Cyfrowego Urzędu Administracji Rządowej Województwa Podlaskiego i będzie wyglądała jak na poniższym ekranie. Na tej stronie będziesz także musiał ponownie się zalogować, aby złożyć wniosek.
Z kolei skrzynka podawcza Urzędu Skarbowego Wrocław-Psie Pole będzie już miała znajomy z platformy ePUAP wygląd.
W górnej części dokumentu znajduje się menu, które pozwala m.in. skopiować wniosek do folderu z dokumentami roboczymi (1), zapisać dokument, aby nie stracić przypadkiem wprowadzonych danych (2), usunąć (3), pobrać na dysk komputera (4) oraz wydrukować (5).
Oprócz tego istnieje możliwość zaawansowanej edycji dokumentu. W tym celu należy wybrać Zaawansowane, co spowoduje rozwinięcie formularza o dodatkowe pola i przyciski, które pozwalają: zmienić nazwę dokumentu, zmienić wybrany formularz, walidować poprawność wypełnienia dokumentu, a także przejrzeć historię zmian.
Na stronie tej, bez konieczności dodatkowego logowania, możesz od razu wypełnić wniosek. System nie sprawdza poprawności danych wprowadzonych w pola formularza, zatem należy wykonać te działanie z należytą starannością.
Na końcu formularza jest opcja dodania załączników, np. aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (dla osób prawnych), czy też dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Ważne aby całkowita wielkość załączników dołączonych do dokumentu nie przekroczyła 3,5 MB.
W celu dodania załącznika kliknij w Wybierz załącznik.
Pojawi się okienko do wyboru załącznika. Jeśli wcześniej dodałeś w swoim panelu ePUAP jakieś załączniki, to powinny pojawić się na liście z szarym tłem pod Nazwa. Jeśli nie, to kliknij Dodaj plik z dysku.
System otworzy okienko systemowe, w którym należy odszukać plik, który chcemy załączyć, zaznaczyć go a następnie wybrać opcje Otwórz.
Poprawne dodanie załącznika zostanie odnotowane poprzez wyświetlenie jego nazwy w żółtym polu. Aby nie utracić wprowadzonych danych, po załadowaniu załącznika, warto zapisać wniosek, klikając Zapisz.
Jeśli cały wniosek został uzupełniony wybierz Dalej.
Wyświetlony zostanie podgląd wypełnionego wniosku wraz z informacją o dodanych załącznikach. Uwaga, system nie sprawdza czy wszystkie pola zostały wypełnione i akceptuje niemal każdy dodany wniosek.
W tym kroku masz jeszcze możliwość cofnięcia się i poprawy wniosku. Wystarczy, że klikniesz Powrót do edycji.
Jeśli wybierzesz opcję „Podpisz”, wyświetli się wyskakujące okienko „Podpisywanie dokumentu” z możliwością podpisania Profilem Zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym.
Przy wyborze podpisania dokumentu Profilem Zaufanym, sposób potwierdzenia będzie zależał od tego, czy wybrałeś autoryzację za pomocą hasła czy bankowości elektronicznej.
Jeśli wybrałeś PKO Bank Polski, to w kolejnym okienku zostaniesz poproszony o podanie numeru klienta lub loginu:
Następnie zobaczysz stronę z obrazkiem weryfikującym bezpieczeństwo (takim, który jako klient banku wcześniej przypisałeś do swojego procesu logowania) oraz poprosi o podanie hasła. Pamiętaj, że poprawne logowanie nastąpi wtedy, kiedy login, obrazek i hasło będą się zgadzały z tymi, które wcześniej ustawiłeś w banku:
Po zalogowaniu się na konto iPKO pojawi się okienko o nazwie Autoryzacja dyspozycji z użyciem Profilu Zaufanego. Wprowadź otrzymany kod SMS w odpowiednie pole, usytuowane w prawym dolnym rogu okienka, a następnie potwierdź operację klikając przycisk „Wykonaj”.
W tym momencie system przeniesie Cię z powrotem do strony ePUAP
Autoryzacja poprzez hasło
Jeśli wybrałeś autoryzację za pomocą hasła, to system otworzy okienko do wprowadzenia kodu autoryzacyjnego.
Wprowadzenie poprawnego kodu przeniesie Cię z powrotem do systemu
Pod dokumentem, w sekcji Podpisy elektroniczne pojawi się informacja o podpisaniu dokumentu. W tym momencie można go wysłać do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wybierz przycisk Wyślij.
Wysłany wniosek znajdziesz w folderze Wysłane.
Krzysztof Gontarek
Dziennik Internautów