Krok 1: Wchodzimy na stronę ekrk.ms.gov.pl. Klikamy w przycisk “Rejestracja”.
Krok 2: Wypełniamy formularz, w którym musimy podać m.in.: imię, nazwisko, e-mail, hasło. Możemy też podać dodatkowe, nieobowiązkowe dane. Po wypełnieniu formularza klikamy na przycisk “Zarejestruj się” (strzałka 1). Uwaga! Koniecznie trzeba wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych (strzałka 2)!
Na tym etapie powinniśmy nadać sobie identyfikator użytkownika lub poprosić o to system. Nazwa użytkownika składa się z liter i cyfr.
Krok 3: Po wypełnieniu formularza zobaczymy wiadomość o wysłaniu na podany adres e-mail wiadomości o aktywacji. Powinniście otrzymać e-mail z adresu ekrk@ms.gov.pl o treści w temacie “Wiadomość od Systemu e-KRK”. W e-mailu zawarty będzie link aktywujący konto. Poniżej przykładowa wiadomość.
Krok 4: Po kliknięciu w link aktywacyjny z wiadomości e-mail przechodzimy od razu do strony logowania. Aby się zalogować trzeba oczywiście podać identyfikator i hasło.
Krok 5: Po zalogowaniu widzimy stronę (jak na zrzucie poniżej), która umożliwia pobranie wniosku (w sekcji “Do pobrania”) lub wysłanie zapytania o osobę oraz zapytania do państwa obcego (w sekcji “Wnioski i zapytania).
Krok 6: Aby uzyskać zaświadczenie klikamy “Wnioski i zapytania”, a następnie “Wniosek o osobę”.
Krok 7: Przechodzimy do formularza wniosku. Musimy podać dane takie jak numer PESEL, imiona rodziców, adres i inne. Niektóre pola (te zaznaczone na szaro) są już wypełnione i ich zawartości nie możemy zmienić. Po wypełnieniu formularza należy kliknąć przycisk “Zapisz”. Inne przyciski (opłać, podpisz) są na tym etapie nieaktywne.

UWAGA: Jeśli właściwie wypełniliśmy wniosek i następnie kliknęliśmy zapisz, zobaczymy nad formularzem informację “Wszystkie wymagane pola zostały wypełnione”.

Krok 8: Pod formularzem aktywował się przycisk “Podpisz”. Klikamy aby podpisać dokument.
Krok 9: Przechodzimy na stronę, która umożliwia podpisanie dokumentu na dwa sposoby. Nas interesuje podpisanie przy pomocy profilu zaufanego, zatem klikamy zielony przycisk “Podpisz profilem zaufanym”.
Krok 10: Zostajemy przeniesieni na stronę ePUAP, gdzie odbywa się standardowe logowanie do ePUAP. Przy logowaniu wybieramy opcję “Zaloguj za pomocą zewnętrznego dostawcy tożsamości”.
Krok 11: Pojawia się ekran, na którym wybieramy bank i logujemy się.

Krok 12: Po zalogowaniu do ePUAP ujrzymy stronę umożliwiającą podpisanie dokumentu. Należy teraz kliknąć “Podpisz profilem zaufanym”.
Krok 13: Korzystamy z opcji logowania przy pomocy banku i wybieramy „iPKO” lub Inteligo – nastąpi automatyczne przekierowanie do serwisu transakcyjnego. Po zalogowaniu widzimy pole z nazwą podpisywanego dokumentu i miejsce na podanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego. Potwierdzamy operację kodem z narzędzia autoryzacyjnego – nastąpi automatyczny powrót do strony administracji publicznej.
Całość przypomina proces płacenia w sklepie internetowym, gdy na chwilę trafiamy na stronę banku, a po zatwierdzeniu dyspozycji wracamy do strony sklepu.
Krok 14: Wracamy na stronę ekrk.ms.gov.pl. System od razu proponuje opłacenie i wysłanie podpisanego dokumentu. Opłata za 1 wniosek to 20 zł. Klikamy “Zapłać i wyślij”.
Krok 15: Płatność jest realizowana przez Przelewy24. Naszym oczom ukazuje się lista banków, a więc musimy wybrać swój bank i dokonać płatności w sposób podobny jak płacimy za inne usługi w sieci.
Krok 16: Po zatwierdzeniu transakcji znów trafimy na ekrk.ms.gov.pl i zobaczymy poniższą informację. Nie musimy robić nic więcej - opłacony dokument został od razu wysłany.
Załóż profil