Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła stopy procentowe bez zmian (stopa referencyjna: 6,75%). Po rekordowo silnym i szybkim cyklu podwyżek stóp nastąpił okres stabilizacji, który trwa już 5 miesięcy. NBP wciąż uzależnia dalsze decyzje od danych i czeka na przeminięcie negatywnego szoku kosztowego oraz pełne ujawnienie się skutków dotychczasowych podwyżek.
Wtorek na rynkach upłynął pod znakiem oczekiwania na słowa J.Powella. Inwestorzy przede wszystkim zastanawiali się, czy przewodniczący FOMC zgasi optymizm rynkowy co do tego, że stopy procentowe w 2023 zostaną obniżone. Preludium do wypowiedzi J.Powella mogły być oceny N.Kashkariego i R.Bostica, którzy nie tylko wskazywali na potrzebę dalszych podwyżek stóp procentowych, ale także na wyższy poziom docelowy stóp.
Otoczenie zewnętrzne polskiej gospodarki pozostaje trudne. Europie w 2022 udało się uniknąć czarnego scenariusza rozwoju kryzysu energetycznego, ale to wygrana bitwa, a nie wojna. Kolejna zima, z niższym poziomem zapasów i większym popytem na gaz z Azji, może być trudniejsza od obecnej. Kryzys energetyczny będzie trwał, utrzymując negatywny wpływ na wzrost gospodarczy, ale zmniejszając swoje przełożenie na inflację.
WięcejGlobal energy crisis, the highest level of interest rates for many years, fear of world war and the biggest geopolitical tensions since 1989, massive immigration, onset of a 3-year long election period - all these factors make forecasting for Poland in 2023 extremely difficult. The environment won’t be supportive for the Polish economy, which might result in the weakest GDP growth ever. Poland’s fundamentals, however, remain solid which means that 2023 is just a temporary power outage.
WięcejW wyniku wysokiego popytu popandemicznego i ograniczonej podaży w rafinacji ropy marże paliwowe powędrowały na historyczne szczyty, a rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała dalsze zawirowania na rynku. Wprowadzone w życie 5.12.2022 embargo na ropę naftową i planowane od 5.02.2023 embargo na produkty naftowe z Rosji wymusza daleko idące przemodelowanie łańcuchów dostaw. Zachęcamy do lektury raportu, w którym analizujemy zmiany i perspektywy rynku paliw ropopochodnych.
WięcejW 3q22 wyniki firm uległy wyraźnemu pogorszeniu. Przychody nadal szybko wzrastały (+29% r/r), ale słabnąca koniunktura negatywnie wpłynęła na marże. Gospodarka wyraźnie hamuje - obawy o niedostateczny popyt zastąpiły wcześniejsze zmartwienia związane z niedoborem surowców i materiałów.
WięcejW okresie ostatnich 30 lat przeciętny standard powierzchniowy mieszkań odczuwalnie się poprawił. W 2021 przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosiła 75 m kw. Regionalnie najwyższa przeciętna powierzchnia na osobę przypada na zamożne powiaty w dużych aglomeracjach, powiaty w atrakcyjnych turystycznie regionach, a także z dochodowym rolnictwem.
WięcejCharakterystyczny dla 4q22 jest zauważalny wzrost liczby transakcji na rynku mieszkaniowym, a także wzrost przeciętnego metrażu nabywanego mieszkania. Umacnia to nasze przekonanie, że minimum sprzedaży w obecnym cyklu przypadło w 3q22.
WięcejW najnowszym materiale przygotowanym przez ekspertów PKO Banku Polskiego przedstawiamy przydatne informacje dla przedsiębiorstw eksportujących lub planujących poszerzenie swojej działalności poza granicami kraju. Serdecznie zapraszamy!
WięcejAby poznać światowe trendy, produkcję i handel w branży odzieżowej oraz chcąc przeanalizować konkurencję na największych rynkach zbytu przygotowaliśmy raport prezentujący wpływ COVID-19 na branżę, perspektywy średnioterminowe dla światowego i polskiego handlu, przedstawiamy także sytuację głównych importerów. Zapraszamy do lektury!
Więcej