Spadki inflacji nie zahamują wzrostu rentowności obligacji. Dolar liczy na brak spadku dynamiki inflacji PCE.
Wczoraj na rynkach finansowych wzrósł apetyt na ryzyko, a uwaga inwestorów przesunęła się z sytuacji na rynku bankowym z powrotem na perspektywy stóp procentowych głównych banków centralnych. Indeksy giełdowe rosły, a dolar osłabiał się względem koszyka walut.
Otoczenie zewnętrzne polskiej gospodarki pozostaje trudne. Europie w 2022 udało się uniknąć czarnego scenariusza rozwoju kryzysu energetycznego, ale to wygrana bitwa, a nie wojna. Kolejna zima, z niższym poziomem zapasów i większym popytem na gaz z Azji, może być trudniejsza od obecnej. Kryzys energetyczny będzie trwał, utrzymując negatywny wpływ na wzrost gospodarczy, ale zmniejszając swoje przełożenie na inflację.
WięcejGlobal energy crisis, the highest level of interest rates for many years, fear of world war and the biggest geopolitical tensions since 1989, massive immigration, onset of a 3-year long election period - all these factors make forecasting for Poland in 2023 extremely difficult. The environment won’t be supportive for the Polish economy, which might result in the weakest GDP growth ever. Poland’s fundamentals, however, remain solid which means that 2023 is just a temporary power outage.
WięcejW wyniku wysokiego popytu popandemicznego i ograniczonej podaży w rafinacji ropy marże paliwowe powędrowały na historyczne szczyty, a rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała dalsze zawirowania na rynku. Wprowadzone w życie 5.12.2022 embargo na ropę naftową i planowane od 5.02.2023 embargo na produkty naftowe z Rosji wymusza daleko idące przemodelowanie łańcuchów dostaw. Zachęcamy do lektury raportu, w którym analizujemy zmiany i perspektywy rynku paliw ropopochodnych.
WięcejW 3q22 wyniki firm uległy wyraźnemu pogorszeniu. Przychody nadal szybko wzrastały (+29% r/r), ale słabnąca koniunktura negatywnie wpłynęła na marże. Gospodarka wyraźnie hamuje - obawy o niedostateczny popyt zastąpiły wcześniejsze zmartwienia związane z niedoborem surowców i materiałów.
WięcejChoć na rynku mieszkaniowym transakcji jest o połowę mniej niż rok temu, to relatywnie lepiej rynek zachowuje się w największych aglomeracjach. Udział powiatów ziemskich w transakcjach ogółem na rynku mieszkaniowym zmalał o jedną czwartą, podczas gdy udział sześciu największych aglomeracji wzrósł o jedną trzecią.
WięcejCharakterystyczny dla 4q22 jest zauważalny wzrost liczby transakcji na rynku mieszkaniowym, a także wzrost przeciętnego metrażu nabywanego mieszkania. Umacnia to nasze przekonanie, że minimum sprzedaży w obecnym cyklu przypadło w 3q22.
WięcejZawirowania w sektorze bankowym dyktowały zmiany cen obligacji i akcji w ostatnich tygodniach. Czy powinniśmy się obawiać powtórki kryzysu finansowego z 2008 roku? Jak reagują banki centralne i rządy? Omawiamy te tematy w najnowszym biuletynie.
Amerykańska gospodarka miała zwalniać i zwalnia. Podobne jak wielu innych krajów. Jednak recesji za Oceanem może udać się uniknąć, bo dane z rynku pracy są tam ciągle bardzo mocne. Jak to wpływa na nastroje na rynkach finansowych? Odpowiedzi w najnowszym biuletynie.
W najnowszym materiale przygotowanym przez ekspertów PKO Banku Polskiego przedstawiamy przydatne informacje dla przedsiębiorstw eksportujących lub planujących poszerzenie swojej działalności poza granicami kraju. Serdecznie zapraszamy!
WięcejAby poznać światowe trendy, produkcję i handel w branży odzieżowej oraz chcąc przeanalizować konkurencję na największych rynkach zbytu przygotowaliśmy raport prezentujący wpływ COVID-19 na branżę, perspektywy średnioterminowe dla światowego i polskiego handlu, przedstawiamy także sytuację głównych importerów. Zapraszamy do lektury!
Więcej