Jak to działa





MINIMALNA KWOTA WPŁATY TO 50





ŚRODKI MOŻESZ WPŁACAĆ W DOGODNYM DLA SIEBIE TERMINIE, ZALEŻNIE  OD SWOICH MOŻLIWOŚCI FINANSOWYCH.

Ulga podatkowa

Maksymalne kwoty odliczenia w 2024 r. – przy pełnej wpłacie limitu podstawowego - 9 388,80

  • 1 126,66 – przy dochodzie opodatkowanym według stawki 12%,
  • 3 004,42– przy dochodzie opodatkowanym według stawki 32%.

 

Maksymalne kwoty odliczenia w 2024 r. – dla osób prowadzących pozarolniczą działalność przy wpłacie pełnego zwiększonego limitu - 14 083,20 zł, zależą od sposobu rozliczenia podatkowego.

Rozliczenie według skali podatkowej:

  • 1 689,98– przy dochodzie opodatkowanym według stawki 12%,
  • 4 506,62 – przy dochodzie opodatkowanym według stawki 32%.

Podatek liniowy:

  • 2 675,81 – przy dochodzie opodatkowanym według stawki 19%.

Ryczałt ewidencjonowany:

  • 1 689,98– przy przychodzie opodatkowanym według stawki 12%
  • 1 971,65– przy przychodzie opodatkowanym według stawki 14%
  • 2 112,48 zł – przy przychodzie opodatkowanym według stawki 15%
  • 2 394,14 – przy przychodzie opodatkowanym według stawki 17%.

Przedsiębiorca, który chce oszczędzać z IKZE w ramach podwyższonego limitu wpłat, musi złożyć „Oświadczenie o prowadzeniu pozarolniczej działalności”. Można je pobrać ze strony PKO PTE.

Korzyści z PKO IKZE

PREFERENCYJNY PODATEK W WYSOKOŚCI 10%

Preferencyjny, zryczałtowany podatek, w wysokości 10% kwoty wypłacanych z IKZE środków, przysługuje pod warunkiem ukończenia przez oszczędzającego 65 lat i wpłacania środków przez minimum 5 dowolnie wybranych lat.

Brak podatku od spadku i darowizn

Brak podatku od zysków kapitałowych

Elastyczność wpłat

Sami decydujemy ile chcemy wpłacić i kiedy (minimalna kwota wpłaty to 50 zł). 

Odliczenie od dochodu

Wpłaty dokonane na IKZE w każdym roku możemy odpisać od dochodu.

Dziedziczenie zgromadzonych środków

Spadkobiercy lub osoby uprawnione do otrzymania środków z IKZE dokonując ich wypłaty płacą 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Dostępność środków w każdym momencie

Środki zgromadzone na IKZE możesz też wypłacić przed osiągnieciem 65 lat i niezależnie od liczby lat, w których dokonywałeś wpłat. W takiej sytuacji zapłacisz od nich podatek dochodowy, którego wysokość jest zależna od skali podatkowej, w której się rozliczasz.

Kto może skorzystać z ulgi

Z ulgi podatkowej na IKZE może skorzystać każda osoba fizyczna rozliczająca się podatkowo w Polsce na zasadach ogólnych, ryczałtu i podatku liniowego.

Jak możesz przystąpić do PKO IKZE

Wypełnij elektroniczny formularz: www.pkopte.pl/formularz/IKZE

Zweryfikujemy Twój formularz i wyślemy do Ciebie dwa egzemplarze umowy.

Podpisz i odeślij oba egzemplarze, zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w korespondencji.

Przedstawiciel podpisze umowę, którą następnie odeślemy do Ciebie.

Pliki do pobrania

 

PKO BP BANKOWY Powszechne Towarzystwo Emerytalne Spółka Akcyjna, która zarządza aktywami PKO Dobrowolnego Funduszu Emerytalnego, w ramach którego prowadzi IKE i IKZE, informuje, że fundusz nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego w przyszłości. Towarzystwo pobiera opłaty związane z umową o prowadzenie IKZE.

Szczegóły dotyczące ryzyk, opłat oraz zasad inwestowania w fundusz na www.pkopte.pl.

INFORMACJA O ZMIANIE PRZEPISÓW:

Informujemy, że od dnia 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie zmiana ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego („Ustawa o IKE/IKZE"), wprowadzająca (w art. 13a ust. 1a) drugi, zwiększony limit wpłat na indywidulane konta zabezpieczenia emerytalnego („IKZE"), który będzie przysługiwał osobom prowadzącym pozarolniczą działalność w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Wpłaty w ramach tego podwyższonego limitu nie mogą przekroczyć w roku kalendarzowym kwoty odpowiadającej 1,8-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone.

Zwracamy uwagę, że zgodnie z literalnym brzmieniem przywołanego wyżej przepisu Ustawy o IKE/IKZE, warunkiem skorzystania z podwyższonego limitu wpłat na IKZE jest prowadzenie działalności pozarolniczej w dacie dokonania każdej z wpłat na IKZE ponad limit wpłat wynikający z art. 13a ust. 1 Ustawy o IKE/IKZE, tj. kwotę odpowiadającą 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone.

W związku z opisaną wyżej zmianą przepisów, PKO Dobrowolny Fundusz Emerytalny prowadzący PKO IKZE, wprowadza dwa dodatkowe formularze dla Oszczędzających na PKO IKZE, którzy są uprawnieni i chcą dokonywać wpłat na PKO IKZE w ramach opisanego wyżej podwyższonego limitu wpłat:
1) formularz zawierający oświadczenie Oszczędzającego dot. prowadzenia przez niego pozarolniczej działalności w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
2) formularz zawierający oświadczenie Oszczędzającego dot. zmiany w zakresie prowadzenia przez niego działalności pozarolniczej, o której poinformował w oświadczeniu złożonym na formularzu wskazanym w pkt. 1 powyżej.

Informujemy, że warunkiem dokonania wpłaty / wpłat na PKO IKZE zgodnie z podwyższonym limitem, jest złożenie oświadczenia o treści zgodnej z formularzem, o którym mowa w pkt. 1 powyżej.