
Wszystkie
Dziennik Ekonomiczny: Stopy wyżej na dłużej
Rentowności dwuletnich obligacji Treasuries wzrosły do najwyższych poziomów od 2006, a indeksy akcyjne obniżyły się po sygnalizacji przez Fed preferencji mniejszych obniżek stóp procentowych w kolejnych latach, w reakcji na wzrost prawdopodobieństwa „miękkiego lądowania”. Dolar umocnił się wobec euro, a cena ropy obniżyła się.
Dziennik Rynkowy: Fed schłodził rynki - dalsze pogorszenie nastrojów możliwe
Rentowności globalnie w górę, jastrzębie nastroje utrzymują się. Złoty znacząco się umocnił, otoczenie globalne zmieniło się na negatywne.
Makro Flash: Koniec lata w sprzedaży nie tak zły jak zakładano
Spadek realnej sprzedaży detalicznej w sierpniu był słabszy od oczekiwań – sprzedaż obniżyła się o 2,7% r/r (PKOe: -4,0% r/r, kons: -3,8% r/r), po spadku o 4,0% r/r w lipcu. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych (odsezonowanie GUS) sprzedaż wzrosła o 1,3% m/m. Krajowy konsument kontynuuje wychodzenie z dołka, wspierany realnym wzrostem wynagrodzeń.
Dziennik Ekonomiczny: W oczekiwaniu na jastrzębią pauzę
Nastroje inwestycyjne na dzień przed decyzją Fed pogorszyły się. Indeksy giełdowe w Europie i USA obniżyły się, a rentowności obligacji wzrosły. Wzrost cen ropy naftowej Brent powyżej 95 USD/bbl wzmocnił spekulacje, że stopy procentowe będą musiały być utrzymywane na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas, aby zapobiec ponownemu odbiciu inflacji.
Dziennik Rynkowy: Obecny cykl zacieśniania pieniężnego w USA dobiega końca
Rentowności z rynków bazowych testują wieloletnie maksima. W jastrzębim otoczeniu, złoty ponownie pod presją.
Makro Flash: W przemyśle bez większych zmian
Produkcja przemysłowa (w cenach stałych) w sierpniu spadła o 2,0% r/r (kons. i PKOe: -1,7% r/r) wobec spadku o 2,3% r/r w lipcu (rew. z -2,7% r/r, gł. za sprawą energetyki). W ujęciu odsezonowanym produkcja wzrosła o 0,6% m/m, a jej poziom pozostaje w dużej mierze bez zmian od maja.