
Wszystkie
Rynek Inwestycyjny: Poprawa silniejsza w Europie niż w kraju
Szeroki rynek europejski oraz globalny zachowuje się lepiej od rynków w naszym regionie, w tym rynku polskiego. W Europie dużą rolę odgrywa bardzo dynamicznie rosnący rynek mieszkań na wynajem, co w naszej części Europy ma nadal marginalne znaczenie.
Deweloperzy Mieszkaniowi: Wysokie koszty budowy i osłabienie popytu wyzwaniami dla deweloperów
Deweloperzy mieszkaniowi osiągnęli w 2021 bardzo dobre wyniki finansowe. Przy wysokiej dynamice przychodów i kosztów, szybciej rosnące przychody – efekt bardzo dobrej sprzedaży mieszkań, pozwoliły na wypracowanie rekordowego wyniku finansowego netto branży, przekraczającego 3 mld zł. Firmy uzyskały wysokie poziomy rentowności.
Puls Nieruchomości: Zdolność kredytowa po nowemu pozwoli na znacznie mniej
Obecnie o kredyt w wysokości pozwalającej zaspokoić potrzeby mieszkaniowe jest już znacznie trudniej niż w ubiegłym roku, głównie przez wzrost stóp procentowych oraz nowe zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego dla banków istotnie zwiększające bufor na dalsze podwyżki stóp przy wyliczaniu zdolności kredytowej klientów. Jak zmieniła się zdolność kredytowa i co to oznacza dla popytu na mieszkania? Na te pytania odpowiadamy w tym wydaniu Pulsu Nieruchomości.
Nieruchomości gruntowe: Drogie działki ograniczają przyrost podaży mieszkań
Rok 2021 charakteryzował się wzrostowym trendem cen gruntów pod zabudowę, nieco słabszym w drugiej połowie roku. Ograniczona dostępność działek budowlanych, przy wysokim popycie na mieszkania powodowała naturalny wzrost cen gruntów; jednocześnie malejąca liczba działek o rozsądnej cenie w największych miastach i zmiany preferencji konsumentów wzmocniły sprzedaż działek w mniejszych ośrodkach i na obszarach poza miastami.
Rynek Nieruchomości Biurowych: Rynek nieruchomości biurowych: Poprawa z Europy dotrze do Polski?
2021 charakteryzował się pogłębiającym spadkiem absorpcji oraz rosnącymi wskaźnikami pustostanów. Nowa podaż również mocno spadła. W 2022 nowa podaż w regionach przyspieszy, zostaną oddane opóźnione projekty z 2021. W regionach podaż może osiągnąć blisko 500 tys. m2, zakładając dotrzymanie wszystkich zrewidowanych terminów. W 2023 spodziewamy się ponad 350 tys. m2 nowej podaży w regionach.
Puls Nieruchomości: Szok na rynku najmu
Wybuch wojny w Ukrainie wygenerował pozytywny szok popytowy na rynku najmu. W efekcie dostępność mieszkań na wynajem istotnie spadła, a stawki najmu silnie wzrosły. Spodziewamy się, że część uchodźców na dłużej lub na stałe pozostanie w Polsce, co w perspektywie kilku lat wygeneruje dodatkowe zapotrzebowanie na ok. 230 tys. mieszkań.