
Wszystkie
Najniższe bezrobocie w UE
Rozczarowanie brakiem zapowiedzi przez J.Powella konkretnych działań Rezerwy Federalnej, które mogłyby zapobiegać chaotycznemu zacieśnianiu warunków finansowych, było przyczyną wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji i obligacji. Indeks S&P zniwelował niemal wszystkie zyski z bieżącego roku, a rentowność 10-letnich papierów skarbowych przekroczyła 1,50%.
Nowa projekcja NBP podsyca oczekiwania na podwyżki stóp
Na rynkach finansowych utrzymują się (coraz bardziej uzasadnione) obawy przed wzrostem inflacji w USA, które odzwierciedlone są w rosnących rentownościach obligacji. Wczoraj notowania indeksów giełdowych były dodatkowo spychane w dół przez obawy przed nierównym ożywieniem gospodarczym (odczyty PMI oraz słabszy od oczekiwań ADP). W połowie wczorajszej sesji nastąpiło skokowe osłabienie złotego powyżej 4,55, po tym jak minister finansów powiedział, że zdaniem jego resortu sektor bankowy nie wymaga dalszej pomocy państwa.
Najsłabsza sprzedaż od 40 lat
Amerykańscy inwestorzy „odpoczywali” wczoraj po solidnych wzrostach w poniedziałek. Do głosu doszły obawy o nadmierny optymizm na rynkach finansowych i ostrzeżenia przed nadciągającym punktem zwrotnym dla giełdowej hossy. Pomimo optymistycznych doniesień (m.in. o skuteczności programu szczepień w Izraelu), gospodarcze i rynkowe trendy pozostają niestabilne, a wysokie rentowności (skorygowane o stopę inflacji) Treasuries wciąż mogą posłać w dół indeksy cen akcji.
Przed nami gospodarczy boom i nieco wyższa inflacja
RPP nie wprowadziła żadnych zmian w parametrach polityki pieniężnej – stopach procentowych (stopa referencyjna: 0,10%), programie QE i kredycie wekslowym. Decyzja wpisała się w nasze oraz rynkowe oczekiwania i w naszej ocenie, w połączeniu ze wskazaniami nowej projekcji NBP dla PKB i CPI, powinna zamknąć spekulacje o możliwości dalszych obniżek stóp.
Słaby złoty podnosi koszty przedsiębiorców
Po tygodniu zawirowań, na rynkach odżyła fala optymizmu. Inwestorzy (przynajmniej chwilowo) przestali bać się rosnących kosztów długu i kupowali ryzykowne aktywa. Szeroki zakres odbicia (S&P: +2,38%, a NASDAQ: +3,01%) widać w szczególności w notowaniach akcji z branż, które najbardziej skorzystają na otwieraniu gospodarki i przyspieszeniu tempa wzrostu PKB. Reflacyjne perspektywy nadal podbijały rentowności Treasuries na długim końcu krzywej. EURUSD kontynuował trend spadkowy i zatrzymał się przy poziomie 1,2050.
K-kształtne ożywienie
Piątek przyniósł stabilizację nastrojów inwestycyjnych po tym, jak banki centralne zaczęły chłodzić oczekiwania ws. rychłej normalizacji polityki pieniężnej. Rentowności amerykańskich (i w mniejszym stopniu europejskich) obligacji spadły, część strat odrobiły spółki technologiczne. Obawy przed negatywnym wpływem rosnących rentowności na kondycję gospodarki zaczęły studzić wzrosty cen surowców. Dla ropy istotne będzie zaplanowane na 4 marca spotkanie grupy OPEC+, na którym oczekuje się decyzji o zwiększeniu wydobycia.