
Wszystkie
Dziennik Ekonomiczny: Recesja, której nie było
Wczoraj na rynkach finansowych zapanował optymizm i wiara w realizację scenariusza miękkiego lądowania, na co wpłynęły lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki. Rynki wydają się wierzyć, że koniunktura w USA pogorszy się na tyle, żeby przywrócić stabilność cen, jednak uda się uniknąć poważnej recesji.
Poland Macro Weekly: GDP growth in 4q22 heading south
Output and retail sales figures for December were a mixed bag and confirmed our estimate that GDP growth in 4q22 was 0.9% y/y (vs 3.6% y/y in 3q22), as private consumption remained subdued, fixed investments were at most moderate while exports revived.
Dziennik Ekonomiczny: Przebudzenie chińskiego smoka?
Nastroje inwestycyjne były wczoraj pod wpływem słabszych od oczekiwań wyników części spółek. W efekcie, indeksy akcyjne w Europie i za oceanem umiarkowanie spadły. Rynki obligacji były względnie spokojne – rentowności na rynkach bazowych nieznacznie spadły. Niewiele działo się także na rynku walutowym. Spekulacje o możliwości przedłużenia obowiązywania wakacji kredytowych na 2024 uderzyły w notowania krajowych banków.
Dziennik Ekonomiczny: Niemcy uciekają recesji
Nastroje inwestycyjne były wczoraj wypadkową lepszych perspektyw dla światowej gospodarki oraz obaw, że procesy inflacyjne mogą się okazać bardziej trwałe niż wcześniej sądzono (taki obraz wskazały m.in. europejskie PMI za styczeń). Rozczarowujące wyniki spółek za oceanem nie poprawiały humorów inwestorom na rynku akcji. Główne indeksy akcyjne w Europie i na Wall Street lekko spadły.
Makro Flash: Bilion złotych depozytów
Podaż pieniądza M3 wzrosła w grudniu o 5,4% r/r (wobec 5,6% r/r w listopadzie). W ciągu miesiąca agregat M3 zwiększył się o 9,3 mld PLN, przy niewielkich zmianach gotówki w obiegu (-0,9 mld PLN), mocnym wzroście depozytów bieżących (o 15,2 mld PLN) oraz pierwszym od września spadku depozytów terminowych (o 4,7 mld PLN).
Dziennik Ekonomiczny: Koniec roku słabszy od oczekiwań
Rynki czekają na wyraźny impuls. Poniedziałek przyniósł kontynuację wzrostu apetytu na ryzyko widocznego pod koniec minionego tygodnia Indeksy akcyjne rosły zarówno w Europie, jak i na Wall Street, a szczególnie mocno Nasdaq, pomimo sygnałów, że wyniki spółek technologicznych będą słabe.